Najskuteczniejsze strategie uczenia się

Każdy z nas pewnie zna te uczucie, kiedy uczysz się już kilka godzin, a i tak masz wrażenie, że nic nie umiesz. Przyswajanie wiedzy, szczególnie dużej ilości przed ważnymi egzaminami czy testami, jest niemałym wyzwaniem. Jak wiadomo, na skuteczną naukę wpływają różne czynniki. 

Dobrze przewietrzony pokój, brak rozpraszaczy, odpowiednie oświetlenie i cisza lub muzyka dostosowana pod nasze potrzeby. Ale to nie wszystko. Bardzo dużą rolę na gruncie właściwej nauki odgrywają techniki uczenia się, które stosujemy. Jeżeli dobrze wybierzemy, skuteczność przyswajania wiedzy może diametralnie wzrosnąć. Znaleźliśmy kilka najpopularniejszych metod, które mogą pomóc Wam zmienić swoje nastawienie do nauki. 

Metoda Pomodoro

To znana na całym świecie strategia, opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Wykorzystuje założenie, że częste pauzy mogą poprawić mobilność psychiczną. Polega na ustawieniu budzika na 25-minutowe sekcje nauki (tzw. pomodoros) oraz kolejno po nich systematyczne przerwy 3-5 minutowe, a po każdym czwartym pomodoro – 15 minutowe. Nazwę wzięła od budzika w kształcie pomidora, którego Cirillo używał w swoich eksperymentach.

Techniki mnemoniczne

Czyli…gra w skojarzenia! Szczególnie pomocna w nauce dat, postaci czy definicji. Techniki mnemoniczne są świetnym sposobem na nadanie znaczenia faktom, które dla nas z niczym się nie wiążą, przez co łatwiej je zapamiętamy. Psycholog Adam Paivio wyjaśnił, że te strategie mnemoniczne są skuteczne poprzez wykorzystanie podwójnego kodowania (użycie niewerbalnych kodów – obrazów i werbalnych – słów), organizacji i skojarzeń. Tworzenie powiązań między faktami jest jedną z najskuteczniejszych metod zapamiętywania.

Techniki strukturalne

Techniki strukturalne uczenia się polegają na mentalnym wybieraniu ważnych informacji i łączeniu ich w jedną, spójną strukturę, którą łatwiej będzie skojarzyć i przywołać w pamięci niż niepoukładane informacje. Najpopularniejsze formy technik strukturalnych to mapy myśli, wykresy czy rysunki. Ta strategia wykorzystuje przede wszystkim fakt, że organizacja materiałów w zwięzłe, mniejsze koncepcje pomaga łatwiej je zapamiętać i posegregować w szufladkach pamięciowych. Według badań, uczniowie stosujący techniki strukturalne osiągają wyższe wyniki w nauce. 

W jaki sposób stworzyć skuteczny budżet domowy?

Metoda loci / pamięć pałacowa

To jedna z najciekawszych i bardziej niekonwencjonalnych metod uczenia się. To starożytna technika, wykorzystująca pamięć przestrzenną. Metoda loci opiera się na skojarzeniach z fizycznymi miejscami, które łatwo nam później przywołać z pamięci. Polega na przypisaniu danych, które chcemy zapamiętać, do konkretnych miejsc, tras, budynków, ścieżek. Jak to zrobić? Wyobraź sobie trasę, wokół której są różne obiekty. Następnie przypisz dane do nauki do każdego kolejnego elementu. Inaczej zwana ,,pamięcią pałacową’’ – możesz również wyobrazić sobie dom lub pałac, i ,,meblować’’ jego pomieszczenia poszczególnymi informacjami. Centrum Medyczne na Uniwersytecie Radboud w Holandii wykazało przy pomocy testów elektromagnetycznych, że metoda loci jest faktycznie skuteczna w zapamiętywaniu. 

Strategie kompensacyjne

Te techniki są szczególnie pomocne w nauce języków obcych, ale nie tylko. To metoda opierająca się na zrekompensowaniu brakującej nam wiedzy nauką. Polega na zgadywaniu podczas uczenia się, słuchania czy czytania – nasz mózg tutaj również pracuje na skojarzeniach oraz używaniu synonimów, wyrazów bliskoznacznych w trakcie mówienia lub pisania. To jedna z 6 strategii uczenia się języków obcych, opracowana przez badaczkę Rebbecę Oxford. Kolejne 5 to następująco: strategie kognitywne, pamięciowe, metapoznawcze, afektywne i społeczne.