Prokrastynacja to termin oznaczający odkładanie zrobienia istotnych rzeczy na później, czyli najczęściej do samego deadline’u. Niech zgłosi się ten, kto nigdy nie czekał z wysłaniem projektu aż do ostatniego dnia, mimo iż termin został wyznaczony wiele tygodni wcześniej. Większość z nas kojarzy stres towarzyszący walce z czasem i niepewność, dotycząca tego, czy aby na pewno zadanie uda się zrealizować przed upływem terminu. Problem prokrastynacji jest bardzo powszechny. Dotyka zarówno uczącej się młodzieży, studentów, jak i dorosłych. Czy da się wygrać z niekończącym się odkładaniem swoich obowiązków?
Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Niestety zawiera w sobie pewną trudność. Walka z prokrastynacją jest możliwa. Problem ten jest tak powszechny, że temat został już dogłębnie przeanalizowany przez naukowców i specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu istnieje wiele skutecznych metod walki z prokrastynacją. Niestety haczyk jest taki, że one także wymagają pewnej chęci, zaangażowania i dyscypliny. Nie ma żadnego magicznego sposobu, który sprawi, że nagle przestaniemy odkładać rzeczy na później.
Sposoby na walkę z prokrastynacją
- Planowanie
Podstawą walki z wiecznym odkładaniem jest planowanie. Warto mieć zeszyt do spisywania zadań do wykonania wraz z ich terminami. Poświęcenie czasu na spisanie swoich obowiązków i rozdzielenie ich według priorytetów pomaga przejść do ich realizacji. Dzięki temu polecania wydają się mniej abstrakcyjne. Rzeczy spisane łatwiej traktować na poważnie. Warto także zacząć tworzyć sobie plan dnia lub nawet tygodnia i w nim rozdzielać zadania, wyznaczając czas na pracę nad nimi. Można pomóc sobie w tym różnymi dostępnymi w sieci aplikacjami. W dzisiejszych czasach niemal wszystko robimy za pomocą telefonu komórkowego, więc możemy użyć go także do walki z odwlekaniem.
- Eliminowanie rozpraszaczy
Rozpraszacze są najlepszym przyjacielem prokrastynacji. Nic nie sprzyja jej tak bardzo jak dźwięk przychodzącego na telefon powiadomienia bądź ulubiony serial lecący akurat w telewizji. Mając do wykonania jakieś trudne, czasochłonne zadanie warto całkowicie odciąć się od wszelkich rozpraszaczy. Dobrym pomysłem jest wyłączenie telefonu lub nawet wyniesienie go do innego pokoju. Absolutna podstawa to wyciszenie powiadomień z mediów społecznościowych. Przed przystąpieniem do zadania dobrze jest przygotować sobie wodę i coś do jedzenia, tak by pokusa ucieczki od pracy nie zaprowadziła nas do kuchni. Świetnym pomysłem jest poinformowanie innych domowników, że w określonym czasie jest się zajętym, po to, żeby oni nie stali się przyczyną zaniechania obowiązków.
- Wyznaczanie sobie małych celów
Jedną z możliwych przyczyn prokrastynacji jest lęk przed dużymi zadaniami. Wydają się one bardzo czasochłonne, a przez to czasem wręcz niemożliwe do zrealizowania. Z tego powodu prostym sposobem na zmniejszenie odkładania jest podzielenie wielkiego zadania na kilka mniejszych i realizowanie ich po kolei. Odhaczanie osobno każdego etapu daje dużo satysfakcji i znacznie wzmacnia motywację.
- Metoda 5 minut
Metoda 5 minut to świetny sposób walki z prokrastynacją. Polega na postawieniu sobie małego celu, jakim jest poświęcenie na konkretne zadanie pięciu minut. Należy w tym czasie całkowicie skupić się na pracy. Czym jest pięć minut? Dla większości osób jest to chwila skrolowania Instagrama bądź Facebooka przed śniadaniem. Patrząc w ten sposób, w pewnym sensie oszukujemy swój mózg, że zadanie jest małe i wymaga tylko chwili uwagi. Metoda ta bazuje na tym, że najtrudniej zawsze zacząć. Jeśli więc zmusimy się do przynajmniej pięciu minut pracy, przełamiemy pierwsze lody i prawdopodobnie po wykonaniu tego małego kroku dużo łatwiej będzie zmotywować się do kontynuowania zadania.
Jak chronić się przed złodziejami? Podpowiadamy!
Prokrastynacja to poważny problem, który spotyka wielu ludzi i znacznie utrudnia osiąganie zamierzonych celów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki z nią. By wygrać, należy po prostu stosować odpowiednie techniki i być w tym systematycznym. Jeśli prokrastynacja wydaje się problemem niemożliwym do pokonania samodzielnie, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.