Przemoc psychiczna – jak się od niej uwolnić i czym dokładnie się wyróżnia?

Przemoc jest określeniem, które przede wszystkim dostarcza wiele skojarzeń, które związane są wyłącznie z fizycznym naruszeniem naszej strefy prywatności. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że przemoc to również słowa, które tak samo zostawiają na nasz ślad. Jak można się od niej uwolnić w związku?

Przemoc psychiczna – czym się wyróżnia?

Przemoc psychiczna to znęcanie się nad drugim człowiekiem, za pomocą określeń, które mają sprawić, że będzie się on czuł słabszy oraz gorszy. Mogą to być sformułowania zarówno bezpośrednie, takie jak stosowne określenia, ale również ukryte, takie jak zestawienie ze sobą słów, po których można poznać, co dana osoba miała na myśli.

Ten rodzaj przemocy jest bardzo podstępny, szczególnie w związkach, ponieważ przez długi czas może być maskowana wieloma różnorodnymi wymówkami oraz usprawiedliwieniami. Wielu partnerów, którzy ją stosują, widząc, że druga osoba została nią dotknięta, tłumaczy się brakiem dystansu lub żartowaniem.

Jak często przemoc psychiczna występuje w związkach?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale przemoc psychiczna w związkach zdarza się bardzo często. Przejawia się ona głównie sprawianiem, że druga osoba czuje się niewystarczająco dobra, co potęguje jej brak akceptacji i wiary w siebie. Ofiara przez taki zabieg psychologiczny nie chce odłączać się od partnera, ponieważ czuje, że dzięki niemu może być jakkolwiek doceniona.

Przemoc psychiczna w związkach zazwyczaj postępuje wraz ze stażem, tak, aby nie dać szybko poznać, że jest to pewien problem. Druga osoba może zauważyć ją dopiero wtedy, gdy jest już zupełnie odizolowana od swoich przyjaciół, którzy zwracali uwagę na problem o wiele wcześniej. Poczucie osamotnienia nakazuje wtedy pozostanie z partnerem.

Na co zwrócić uwagę planując przyszłość?

Dlaczego przemoc psychiczna jest tak dobrze maskowana?

Ten rodzaj przemocy jest dobrze maskowany nie tylko w relacjach, ale również całych rodzinach, ponieważ strach zupełnie zmienia myślenie człowieka. Wielu może pomyśleć, że najlepszym rozwiązaniem, jest po prostu zerwanie relacji, jednak nie jest to takie proste.

Wiele osób ma wiele obaw co do tego, czy to przypadkiem w nich nie ma pewnego problemu. Mają oni również nadzieję, że partner się zmieni, ponieważ po dużym kryzysie zawsze jest dobry oraz stara się wynagrodzić swoje zachowanie.

Przemoc psychiczna skupia się na tym, aby zupełnie wyalienować osobę oraz sprawić, że straci ona pozytywne myślenie o sobie. Wtedy łatwiej jest atakującemu sprawić, aby była ona podatna na jego sugestie oraz wpływy.

Ten rodzaj przemocy nie pozostawia również żadnych śladów. W przypadku przemocy fizycznej będą to wyraźne ślady na ciele, jednak w przypadku psychicznej, ofiara może nie dawać żadnych sygnałów, że coś jest nie tak. Co więcej, może ona twierdzić, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Jak poradzić sobie z przemocą psychiczną?

Trzeba sobie uświadomić, że podnoszenie głosu, bycie zbyt pewnym siebie, poniżanie innych oraz zakazywanie czegokolwiek to nienormalne zachowanie, którego nie możemy ignorować. Szybka i zdecydowana reakcja, szczególnie na początku, to sygnał dla atakującego, że nie dajemy mu przyzwolenia na to, aby mógł on się nad nami znęcać.

Jeśli od pewnego czasu jesteśmy ofiarami przemocy psychicznej, należy jak najszybciej udać się na rozmowę do psychologa, który pomoże nam poukładać wszystkie sprawy w naszej głowie. Uświadomi on nas, które zachowania są nie do zaakceptowania i dlatego tak jest.

Ważnym punktem jest również wsparcie ze strony bliskich. Zawsze powinniśmy mieć świadomość, że możemy im powiedzieć o swoich zmartwieniach, ponieważ będą oni w stanie nam pomóc. W dzisiejszych czasach jest również wiele organizacji, które ułatwiają wyjście z toksycznego związku tak, aby zachować anonimowość oraz bezpieczeństwo dla ofiary.

Przemoc psychiczna to trudny temat, o którym trzeba głośno mówić. Każda zachowanie, w szczególności ze strony partnera, które obniża nam nasze poczucie własnej wartości, powinno zapalić nam czerwoną lampkę.