10 prostych wskazówek poprawiających samodyscyplinę

Choć samodyscypliny można się nauczyć, z pewnością wielu z nas trudno będzie zostać mistrzem w jej osiągnięciu, a stanie się jej uważnym i systematycznym uczniem, uważane jest za coś nieosiągalnego na dłuży czas. W istocie wiedza o samodyscyplinie to odwieczne i ciągłe badania. Psychologowie zagłębili się w stan psychiczny ludzi, ich wychowanie, dotychczasowe okoliczności i wiele innych aspektów psychospołecznych, aby dowiedzieć się, dlaczego utrzymanie samodyscypliny jest tak problematyczne. Dobrą informacją jest to, że chociaż czasami może ci się wydawać, że nie masz kontroli nad pewnymi dziedzinami swojego życia, to tak naprawdę robisz to automatycznie. Samodyscyplina to jedna z tych rzeczy, która wymaga ciągłej praktyki i pielęgnowania. I jak wszystko to, co wymaga czasu w rozwoju osobistym, również samodyscyplinę można poprawić pracując nad nią. Ale najpierw przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest samodyscyplina.

Czym jest samodyscyplina?

Samodyscyplina to umiejętność kontrolowania siebie i tak naprawdę zmuszania się do ciężkiej pracy lub zachowania się w określony sposób bez konieczności, aby ktoś inny mówił ci, co masz robić bo sam dobrze wiesz, że ci się to opłaci. Samodyscyplina jest zasadniczo ciągłą zdolnością do kontrolowania swoich działań, uczuć i emocji. Nie można również zapominać o regularności swoich działań. Przykładowo gdyby odnieść do twoich finansów, to samodyscypliną może być chociażby trzymania się planów polegających na regularnym spłacaniu zadłużenia i inwestowaniu oszczędności. Kiedy opanowujesz samodyscyplinę, pozostajesz stale zmotywowany i masz większe szanse na osiągnięcie zamierzonego sukcesu. Istnieje bardzo silnie powiązane siły woli z samodyscypliną, która kontroluje własne impulsy i zachowania. Siła woli opisuje Twoją zdolność do koncentracji, podczas gdy samodyscyplina polega na podejmowaniu konsekwentnych działań w czasie, tak aby siłę woli utrzymać. Zarówno samodyscyplina, jak i siła woli idą zatem w parze.

Korzyści płynące z samodyscypliny

Poprawa samodyscypliny ma wiele zalet. Kiedy jesteś w stanie kontrolować swoje zachowanie poprzez zastosowanie samodyscypliny, mniej prawdopodobne jest, że będziesz odczuwać niepokój związany z tym, że coś wymyka ci się spod kontroli. Zwiększy się zdolność do osiągania długoterminowych celów. Dzięki ograniczeniu rozproszeń i zarzucaniu sobie niepowodzeń, samodyscyplina pozwoli na osiągnięcie wyznaczonych celów. Oznacza to również, że będziesz w stanie dotrzeć do nich znacznie szybciej, aniżeli gdybyś pozwolił sobie na ciągłe rozpraszanie uwagi. Sprawi to, że poczujesz się szczęśliwszy będąc na właściwej drodze do osiągnięcia własnych celów, gdyż robisz postępy i jesteś w stanie je dostrzec. Główną przyczyną takiego stanu jest właśnie samodyscyplina. Stajesz się bardziej odporny i skuteczny – wraz ze wzrostem twojej samodyscypliny wzrasta twoja zdolność do opierania się pokusom.

Wiedza o tym, jak budować umiejętności samodyscypliny, pomoże ci zrezygnować ze stosowania złych nawyków, a przede wszystkim znacząco wpłynie na osiąganie długo- i krótkoterminowych celów oraz całkowicie zmieni dotychczasowy styl życia lub pracy. Pomyśl o tym jak o długoterminowej inwestycji w samego siebie. W tym artykule poznasz dziesięć kroków do tego, aby skutecznie zbudować swoją samodyscyplinę, dzięki czemu będziesz mógł pracować nad lepszym życiem, na które jak nikt inny zasługujesz. Oczywiście… jeśli na to zapracujesz.

1. Odliczaj, a następnie podejmij działanie

Kiedy czujesz się szczególnie pozbawiony motywacji podczas dalszej pracy, wymień argumenty dla których chcesz osiągnąć zamierzony cel, odlicz od dziesięciu, a następnie zmuś się do zrobienia tego, co wcześniej ustaliłeś. Kiedy określisz powody, dla których chcesz coś osiągnąć, znacznie łatwiej będzie ci wykonać zadanie, a szybkie odliczanie może pomóc ci przenieść się we właściwą przestrzeń mentalną, aby odzyskać brakującą motywację. Czasami wszystko, czego potrzebujemy, to jedynie mały impuls, aby wykonać kolejny krok — tak zaczyna się samodyscyplina.

2. Umieść swoje cele w miejscu, w którym możesz na nie codziennie spoglądać

Zapisanie celu czyni go jeszcze bardziej realnym. Zawieś kartkę ze swoimi dążeniami lub zdjęcie w miejscu, na które często będziesz spoglądał, co dodatkowo będzie cię inspirować — przy biurku, w sypialni, w samochodzie itp. Zapisz cel w swoim rocznym planie. Umieść go w swoim kalendarzu kuchennym. Możesz także ustawić rzeczywiste przypomnienia kalendarza w telefonie, aby uruchamiały się mniej więcej raz w tygodniu. W swoich intencjach bądź dla siebie miły, tak by nie nastawiać się negatywnie do swoich dążeń i konsekwencji nieosiągnięcia celu. Postaraj się opisać go w sposób najbardziej pozytywny i zachęcający. Zwiększ samodyscyplinę, dodając motywujące cytaty osób, które podziwiasz. Nie jesteś pewien, czy obrałeś właściwe cele? Poświęć chwilę czasu na dokładne przeanalizowanie swoich celów, aby upewnić się, że są one zgodne z przekonaniami, których naprawdę chcesz dla siebie.

3. Przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś

Przede wszystkim skup się na swoim końcowym celu, nie zapominając, od czego i w jakim miejscu zacząłeś. Nieustannie przypominaj sobie – zwłaszcza kiedy robi się ciężko i brakuje ci motywacji – jak i dlaczego wyznaczasz sobie konkretny cel i co osiągniesz, gdy już go sfinalizujesz. Wyobraź sobie, że przejąłeś całkowitą kontrolę nad swoim życiem i uzyskałeś zamierzone osiągnięcie, jakie sobie wyznaczyłeś. Ustaw powiadomienia w telefonie, aby przypominać sobie, jak daleko zaszedłeś i jak bardzo jesteś dumny z dotychczasowych efektów. Afirmacje to także świetny sposób na skupienie uwagi nad tym, dlaczego i do czego dążysz w swoich działaniach.

4. Najpierw ustaw małe cele

Najlepszym sposobem na konsekwentne rozwijanie samodyscypliny jest rozpoczęcie osiągania celów od małych rzeczy. Gdy twoja samokontrola stanie się silniejsza, będziesz mógł skupić się na większej liczbie obszarów swojego życia. Zacznij od wybrania tylko jednego celu, na którym chcesz się skoncentrować, aby rozwijać swoją samodyscyplinę. Na przykład, być może chcesz zacząć biegać każdego wieczoru lub chcesz czytać jedną książkę tygodniowo. Upewnij się, że wyznaczony cel jest „inteligentny” – konkretny, mierzalny, przede wszystkim osiągalny, odpowiedni i określony w czasie – i jeśli to możliwe podziel go na mniejsze cele cząstkowe (podcele). Samodyscyplinę możesz ćwiczyć nawet w bardzo małych krokach, takich jak pełna koncentracja podczas pracy przez godzinę bez sprawdzania wiadomości lub unikanie niezdrowego jedzenia przez jeden dzień. Staraj się nie przytłaczać swoich działań, ustawiając poprzeczkę zbyt wysoko. Buduj swoją pewność siebie, wyznaczając i osiągając małe cele, zanim zdecydujesz się na naprawdę duże wyzwanie. Na przykład, jeśli twoim ostatecznym celem jest przebiegnięcie dwudziestu kilometrów bez zatrzymywania się, ustal początkowy cel pięciu kilometrów ciągłego biegu. Bądź cierpliwy i staraj się nie denerwować tym długotrwałym procesem. Osiągnięcie małych celów w pierwszej kolejności może dać ci motywację, której potrzebujesz, aby pójść dalej.

5. Zastąp stare nawyki

Kiedy rozwijamy samodyscyplinę, często próbujemy przełamać zły nawyk i zastąpić go czymś bardziej produktywnym. Jeśli jednak jakiś nawyk jest powiązany z określoną porą dnia lub dotychczasową rutyną, wyeliminowanie go może pozostawić swego rodzaju „dziurę”. Jeśli nie zastąpimy tego nawyku czymś innym, to jego brak stanie się jeszcze bardziej odczuwalny. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której próbujesz powstrzymać się od zakupów online, gdy robisz sobie przerwę w pracy. Ten zły nawyk niszczy twoją koncentrację uwagi i skutecznie odrywa cię od zajęć na około 20-30 minut. Kiedy już zdecydujesz się przestać praktykować złe nawyki, ustal nowe, pożądane zachowanie, które korzystnie wpłynie na ciebie podczas krótkiej przerwy. Zamiast robić zakupy online, możesz wstać od biurka i przejść się po biurze, wypić filiżankę kawy lub wybrać się na szybki spacer na zewnątrz. Te zachowania mogą pomóc ci pobudzić kreatywność, ale także umocnić twoją samodyscyplinę, zamiast pozostawać bez konkretnego zajęcia podczas przerwy.

6. Ćwicz ustalanie priorytetów

Zdecyduj, którym zadaniom warto poświęcić najwięcej wysiłku i czasu, a następnie zorganizuj swój dzień w taki sposób, aby z zaplanowanych zadań wywiązać się w całości. Jeśli przykładowo ustalisz jakiś plan nauki, mniej prawdopodobne jest, że na początku będziesz zwlekać z prostymi, nieskomplikowanymi zadaniami. Umieść jednak rzeczy i zadania, które niekoniecznie kochasz i sprawiają ci więcej trudności, na szczycie swoich priorytetów, a poczujesz dużą ulgę, że udało ci się z nimi uporać i są już skończone, zamiast odkładać je na kolejny dzień.

7. Poznaj swoje słabości i aktywnie je zwalczaj.

Określ, co może cię dekoncentrować i burzyć twoją samodyscyplinę, a także jak możesz temu zapobiec. Teraz musisz zidentyfikować przeszkody, które prawdopodobnie napotkasz, dążąc do celu, i opracować strategię przezwyciężenia każdej z nich. Jeśli wiesz, że musisz przebiec 5 kilometrów podczas zawodów w niedzielę, na które się zapisałeś, ale Twój znajomy urządza grilla w piątek wieczorem, najlepiej będzie z niego zrezygnować . Jeśli wiesz, że następnego musisz iść do pracy o godzinę wcześniej, ale z natury jesteś nocnym markiem, zainwestuj w melatoninę. Nie zapominaj, że możesz wyposażyć się w narzędzia do skutecznej walki z własnymi demonami. Wystarczy je tylko zlokalizować i poskromić.

8. Poproś znajomych, aby pociągnęli cię do odpowiedzialności

Mało prawdopodobne jest to, że zaniechasz osiągnięcie swoich celów, jeśli ktoś, kto jest dla ciebie ważny,i liczysz się z opinią tej osoby, będzie cię obserwować w twoich poczynaniach. Niech twój najlepszy przyjaciel czy też partner/ka wyznaczy cel razem z tobą. Możecie sobie wzajemnie kibicować i siebie wspierać. A kiedy z różnych powodów dopadnie was kryzys i zabraknie motywacji, będziecie mogli dać sobie nawzajem dodatkowy impuls do dalszej pracy.

9. Monitoruj swoje postępy

Kiedy pracujesz nad swoją samodyscypliną, zwracaj uwagę na to, jak się czujesz, gdy się rozwija i wzmacnia. Możesz czuć się wolny, szczęśliwy, dumny i pełen energii. Pomyśl także o prowadzeniu dziennika, aby zapisywać swoje cele w zakresie samodyscypliny i śledzić swoje postępy. To wzmacnia pozytywne zmiany, które wprowadzasz w swoim życiu i daje ci zapis, na który możesz spojrzeć wstecz, aby zobaczyć postęp, który poczyniłeś. Z biegiem czasu twoja samodyscyplina wzmocni się i będziesz mógł zastosować ją w wielu innych obszarach swojego życia.

10. Nagradzaj się

Obawa przed porażka, to coś czego boisz się najbardziej i co może skutecznie blokować twój postęp. Analizujesz swoje potknięcia i koncentrujesz się głównie na błędach, które popełniłeś. Zapominasz o drobnych zwycięstwach w drodze do osiągnięcia celu, którą sam przecież wytyczyłeś. A tymczasem, to one budują w tobie wytrwałość i chęć do dalszego rozwoju. Doceniaj siebie i nagradzaj za wszystkie nawet najdrobniejsze sukcesy. Ale nie zapominaj aby robić to z głową. Dla przykładu po miesiącu wytrwania w diecie, w nagrodę za swój wysiłek zamiast wizyty w restauracji fast-food lepiej będzie wybrać się do kina ze znajomymi, na wycieczkę za miasto lub po prostu na zwykłe zakupy, np. odzieżowe.

Liczę, że ten artykuł pozwolił ci lepiej zrozumieć, czym jest samodyscyplina i jak trwale zacząć ją budować. Musisz zrozumieć, że samodyscyplina jest jak mięsień i możesz ją zbudować tylko dzięki ciągłej praktyce. Skorzystaj więc ze wskazówek przedstawionych w tym artykule i już od dzisiaj zacznij poprawiać swoją samodyscyplinę. Twoje przyszłe ja ci podziękuje, a nagrodą w wytrwałości będą osiągane przez ciebie cele.

Dodaj komentarz