Życie bez stresu – czy jest możliwe?

Dzisiejsze czasy w porównaniu do przeszłości zdecydowanie zasługują na miano najbardziej stresujących. Jak wiadomo stres jest powszechnie uważany za czynnik, który posiada wiele niekorzystnych skutków ubocznych dla naszego zdrowia. Dlaczego się stresujemy i czy możemy wyeliminować całkowicie stres z naszego życia? Odpowiadamy.

Czy stres jest taki straszny?

Stres jest czynnikiem, który uznawany jest za szkodliwy dla naszego zdrowia. Często kojarzymy go z rozdrażnieniem, podwyższonym ciśnieniem krwi, zwiększoną częstotliwością oddechów oraz poceniem się dłoni. Jest to negatywny wydźwięk stresu, który nie zawsze powinien taki być.

Owszem przewlekły stres doprowadza do chorób fizycznych i psychicznych ze względu na nieustanne życie w napięciu. Jest ono widoczne szczególnie dzisiaj, gdy musimy wychodzić ze swojej strefy komfortu oraz przełamywać swoje lęki. Najczęstszym przykładem będą na przykład wystąpienia publiczne oraz stawanie przed kamerą. Nie ma osoby, która nie odczuwałaby wtedy stresu – jest to zupełnie normalna reakcja naszego organizmu.

Stres – dlaczego jest naszym sprzymierzeńcem?

Łączenie stresu oraz pozytywnych odczuć dla wielu jest czymś niemożliwym. Jak można cieszyć się z rozdrażnienia oraz dziwnego ścisku w żołądku? Otóż wszystkie te czynniki są z nami od początku ludzkości. Stres jest stanem, który ma nam pomóc. W dalekiej przeszłości dzięki niemu mogliśmy uniknąć niebezpiecznych sytuacji, ponieważ na przykład podczas skradania się nasz organizm umożliwiał nam zachowanie większej czujności.

Stres dzisiaj również nie występuje bez powodu. Jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu na nieznane oraz sytuacje, które mają się za chwile wydarzyć. Stresu nie da się wykluczyć. Co można więc zrobić, aby zredukować jego negatywne skutki? Musimy go zaakceptować.

Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Przyjaźń ze stresem to jedyny sposób na to, aby móc wyeliminować jego skutki uboczne. Pomyślmy – zwiększone ciśnienie krwi oraz oddech sprawiają, że możemy lepiej się skupić. Wynika to z naturalnego procesu, jakim jest dotlenienie komórek mózgu, które szybciej przenoszą impulsy do naszego ciała.

ZOBACZ: Jak powinien dbać o siebie mężczyzna?

Zmieniając podejście do stresu możemy jednocześnie nauczyć się nad nim panować. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć jego skutków ubocznych, które często są przyczyną dolegliwości ze strony organizmu.

Przyjaźń ze stresem nie jest prosta. Wymaga przede wszystkim zmiany swojego dotychczasowego myślenia. Jest to trudne ze względu na konieczność pracy ze stresem narażając się jednocześnie na jego oddziaływanie.

Stres możemy również polubić poprzez zapisanie się do psychoterapeuty. Ten fachowiec od naszego zdrowia psychicznego szybko podsunie nam kilka wskazówek, jak powinno się myśleć o stresie, aby nie był on naszym wrogiem.

Życie bez stresu, czyli najpopularniejsza utopia

Nie dajmy sobie wmówić, że da się żyć bez stresu. Na każdym etapie naszego życia czekają nas nieprzewidziane sytuacje, które będą powodowały u nas stres. Nie dążmy do tego, aby nie konfrontować się z nimi, ponieważ osłabimy tym samym nasze zdolności.

Działa to jednak również i w drugą stronę. Nie narażajmy się na stres wtedy, gdy nie jest to dla nas konieczne. Dobrze jest wychodzić ze swojej strefy komfortu, jednak jak mówi znane przysłowie: co za dużo to niezdrowo!

Życie ze stresem to najnormalniejsza rzecz na naszym świecie. Jest to codzienność, która dotyka każdego. My nie możemy tego widzieć oraz czasem wiedzieć, ale nawet ci, którzy codziennie występują przed kamerami odczuwają stres. Wiedzą jednak, aby traktować go jako czynnik, który ma za zadanie wprowadzić rozwój do ich życia. Bez stresu stoimy w miejscu oraz zamykamy się we własnej bańce.

Stres – teraz już wiemy, że nie da się go uniknąć w życiu. Jedyne co nam pozostaje to go zaakceptować oraz traktować jako przyjaciela w walce z niektórymi sytuacjami. Nie możemy żyć w utopii ani uzdrowić całego świata. Możemy jednak zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie unikając skutków przewlekłego stresu.