Przemoc domowa oczami kobiety – gdzie szukać ratunku?

Przemoc domowa to bardzo poważny problem, który każdego roku dotyka coraz większą ilość osób na całym świecie. Dzięki rozwojowi technologii dzisiaj mamy do dyspozycji wiele różnorodnych sposobów na to, aby skutecznie można było sobie z tym poradzić. Co jednak zrobić, gdy ona wystąpi? Sprawdzamy.

Przemoc domowa – podstawowe informacje

Przemoc domowa to jedna z form patologii w społeczeństwie, która jest obecna w ludzkości od początków jej istnienia. Relacje międzyludzkie od zawsze miały różne charaktery – niekiedy można było żyć szczęśliwe, niekiedy był to prawdziwy horror.

Ludzie są zwierzętami, które mają odpowiedni instynkt. To właśnie on czasami bierze górę oraz doprowadza nas do sytuacji, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Przemoc domowa występuje aż trzy razy częściej ze strony mężczyzn niż kobiet. Jest to z pewnością spowodowane dużą dawką testosteronu, który znacząco wpływa na dominację oraz częstszą skłonność do agresji.

Warto również zwrócić uwagę na pozycję kobiet na świecie. Od zawsze były one uważane za płeć słabszą oraz o wiele mniej rozwiniętą. Dopiero od 1869 roku po raz pierwszy uzyskały one prawo do głosowania. Pokazuje to jak bardzo mężczyzna stał się dominującą osobą na świecie. Kobiety dopiero od jakiegoś czasu zaczynają walczyć o swoją pozycję oraz o równe traktowanie. Dzięki temu wpływają również na świadomość społeczną, iż są one silne oraz ich postawa jest zupełnie sprzeczna od stereotypów.

Żyjemy również w czasach, w których o wiele bardziej liczy się wymiana zdań, aby udowodnić swoją wyższość. Siła fizyczna uaktywnia się jedynie w obliczu zagrożenia militarnego, które również można złagodzić przez dyplomację.

Pierwsze sygnały przemocy = reakcja

Niezależnie od tego, czy jest to początkowa znajomość, czy może związek małżeński zawsze należy zwracać uwagę na zachowanie partnera. Każdy objaw przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej powinien wiązać się z natychmiastową reakcją. Warto jednak wiedzieć, aby każdy spór rozwiązywać w sposób spokojny oraz opanowany.

Pamiętajmy, że agresja rodzi jeszcze większą agresję. Jedynie spokój jest w stanie sprawić, że zyska się przestrzeń do mediacji. Sprawiając, że zwraca się uwagę na każdy objaw przemocy daje się wyraźnie do zrozumienia partnerowi, że nie jest to akceptowalne.

Reakcja sprawia, że podkreśla się istotność swojego zdania. Ignorowanie oraz bagatelizowanie takich oznak może doprowadzić do kolejnych kroków ze strony agresora. Wówczas może przerodzić się to w terror.

Nie bójmy się powiedzieć stop relacji, która ciągnie nas w dół. Zawsze należy pamiętać, że nie jest to nasza wina oraz to nie my mamy problem.

ZOBACZ TEŻ: Jak znaleźć spokój w życiu?

Bliski kontakt z rodziną

Rodzina w sytuacjach występowania przemocy domowej to zazwyczaj jedyna strona, która jest w stanie nam pomóc. To właśnie ona widzi wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu kobiety. Agresor zazwyczaj stara się ograniczyć kontakt z rodziną na tyle, aby był on jak najmniejszy. Warto jednak zawsze kontaktować się w nią oraz zdawać relacje z rzeczy, których się doświadczyło.

Warto rozmawiać oraz przede wszystkim wspólnie ustalać plan działania w przypadku sytuacji, która może zagrozić kobiecie. Wówczas rodzina musi być odpowiednio powiadomiona słowem kluczem lub innym powiadomieniem, które zapoczątkuje wezwanie policji lub innych służb.

Pamiętaj, że służby są po Twojej stronie

Niezależnie od stanu psychicznego poszkodowanej zawsze należy pamiętać, że jest wyjście z sytuacji. Wystarczy skontaktować się z odpowiednimi służbami, które będą wiedziały w jaki sposób pomóc. Nigdy nie należy się bać prosić o pomoc. Warto zmienić swoje życie na lepsze.

Polskie prawo niedawno wprowadziło poprawkę w prawie karnym, która umożliwia władzom natychmiastowy nakaz aresztowania oraz wydanie zakazu zbliżania się do osoby, która jest uznawana za agresora. Dzięki temu poszkodowana może czuć się bezpiecznie.

Przemoc domowa to trudny temat, o którym zawsze należy rozmawiać. Nie należy się tego bać, ponieważ w ten sposób traci się komfort życia oraz szybko można popaść w różnorodne choroby. Przemoc domowa oczywiście nie zawsze dotyka jedynie kobiety, mężczyźni również są na nią narażeni. Jakiekolwiek sygnały świadczące o agresji zawsze powinny być zgłaszane policji lub rodzinie.