Jak rozmawiać na trudne tematy w związku?

Nawet wieloletnie związki mają pewną pulę tematów, o których raczej nie chcą ze sobą rozmawiać. Może to być trudna sytuacja w domu, problemy zdrowotne lub przykre doświadczenia, o których mówienie pogłębia traumę. W jaki sposób jednak otworzyć się przed drugą połówką? Podpowiadamy.

Trudne tematy – czy one w ogólnie istnieją?

”W naszym związku możemy porozmawiać o wszystkim” to zdanie, które z pewnością rozbrzmiewa w naszych uszach, gdy spotykamy zakochanych na zabój ludzi. Prawda jest jednak taka, że w każdym przypadku są takie tematy, które dotykają sfer bardzo wrażliwych dla człowieka. Są to przede wszystkim sytuacje, które wywołują silne wspomnienia, o których nikt nie chce pamiętać.

Takimi tematami może być trudna sytuacja w rodzinie, śmierć kogoś bliskiego lub trauma. Z pewnością z drugą połówką można rozmawiać o wszystkim, jednak nie zawsze możemy zrobić to tak swobodnie, jakbyśmy tego chcieli. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że jest to zupełnie normalna sytuacja, w której nic nie odbiega od normy.

Miłość to silna relacja, jednak i ona może okazać się nieskuteczna podczas rozmów, które nie są przyjemne. Wiele par boryka się właśnie z taką blokadą, którą trudno jest zdjąć bez odpowiedniej wiedzy.

Czy da się jakoś zapanować nad trudnymi tematami?

Prędzej czy później nadchodzi chwila w związku, w którym umyślnie, lub nie, druga połówka nawiąże do tematu, o którym wie, że jest wrażliwy. Nagle można odczuć przede wszystkim skrępowanie, niezręczność i smutek, ponieważ wiele osób uważa, że taka reakcja jest czymś złym. Jest to spowodowane głównie stereotypowym myśleniem, że przy drugiej połówce można mówić o wszystkim z łatwością, bo się go kocha.

Potrzeba jednak na to wielu długich lat i kilku prób przełamania się, aby ludzka psychika mogła pozwolić na wylanie swoich przemyśleń oraz doświadczeń na drugą osobę. Czasami wymaga to nawet wizyty u psychologa, podczas której należy zjawić się ze swoim partnerem.

Czy brak chęci rozmawiania o trudnych tematach ma sens?

Z pewnością brak rozmowy przyniesie nam więcej szkód niż potencjalnych korzyści. To właśnie brak dialogu sprawia, że pod związkiem pojawiają się ciemne chmury, które tylko czekają na moment, w którym coś pęknie.

ZOBACZ: Jak sprawić, żeby praca była przyjemnością?

W takiej sytuacji należy być szczerym oraz otwarcie mówić o swoim niepokoju i emocjach, które towarzyszom nam podczas rozmowy na wrażliwe tematy. W taki sposób możemy poczuć ulgę, która może okazać się sygnałem do zrobienia kroku w przód.

Nie jest niczym złym, jeśli uważamy, że spotkamy się z brakiem zrozumienia. Czasami trudno jest przewidzieć reakcje osób, które znamy nawet kilka lat. Jeśli jednak zamierzamy spędzić z taką osobą swoje życie, to powinniśmy pokusić się o szczerość.

Co zrobić, aby partner nas zrozumiał?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że gdy nie spróbujemy, nigdy nie przekonamy się, co uważa na dany temat nasz partner. Musimy przełamywać swoje bariery w związku, aby między innymi nie tkwić w jednej pozycji, która będzie blokowała nas w dalszym rozwoju emocji.

Spójrzmy na problem oczami swojego partnera. Pomyślmy, jak może zareagować na trudną informację o naszym życiu, z którą borykamy się do dziś. Nie myślmy o negatywnych reakcjach, ponieważ to nie pomoże nam w przełamaniu się.

Dajmy sobie czas, jeśli tego potrzebujemy. Pamiętajmy jednak, że to, co odkładamy, prędzej czy później do nas nadejdzie i będzie jeszcze trudniejsze.

Należy pamiętać, aby nigdy nie przełamywać swojej bariery używkami, takimi jak alkohol. Będzie to dla nas bardzo złe wspomnienie, które jeszcze bardziej zamknie nas w sobie. Rozmawiając, zachowajmy dojrzałość emocjonalną, którą pomoże nam odkryć psycholog. Takie wizyty mogą zupełnie zmienić nasze podejście do trudnych tematów.

Na trudne tematy w związku zawsze należy rozmawiać. Warto jednak pamiętać o tym, aby robić to z głową i w zgodzie z samym sobą. Nie obawiajmy się braku zrozumienia, ponieważ musimy bazować na zaufaniu, jeśli planujemy ze sobą poważną przyszłość. Czasami wymaga to wizyty u specjalisty.