Refinansowanie kredytu hipotecznego – oto prawne ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć!

Rata Twojego kredytu jest zdecydowanie wyższa od rat, które płacą osoby zaciągające kredyty właśnie teraz? Refinansowanie kredytu hipotecznego to sprawdzony sposób na obniżenie kosztów. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek o tym mechanizmie, które mogą Cię zaskoczyć!

Na czym polega refinansowanie kredytu? 

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty już istniejącego zobowiązania. Oczywiście również w tym przypadku będzie zabezpieczone na hipotece nieruchomości. Głównym celem tego działania jest uzyskanie lepszych warunków kredytowych

Co można uzyskać? Zwykle niższe oprocentowanie, ale w ramach refinansowania można również zmienić inne parametry kredytu, na przykład rodzaj oprocentowania ze zmiennego na stałe, skrócić lub wydłużyć okres spłaty albo uzyskać dodatkową gotówkę na inne cele, takie jak remont domu czy zasłużone wakacje.

Czy opłaca się refinansowanie kredytu hipotecznego?

Bez wątpienia refinansowanie może być niezwykle korzystne finansowo. Ale aby tak było, trzeba przede wszystkim wybrać optymalny produkt i działać zgodnie z dobrym planem. Więcej sprawdzonych informacji o refinansowaniu kredytu hipotecznego znajdziesz tutaj: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/

Warto również skonsultować cały proces z ekspertem kredytowym: zajmie się całą procedurą i pomoże w wybraniu najlepszych rozwiązań.

O czym warto wiedzieć? Ciekawostki o refinansowaniu

Choć refinansowanie w wielu przypadkach pozwala na osiągnięcie olbrzymich oszczędności, wciąż nie jest wyjątkowo popularnym produktem. Warto więc rozwiać kilka najważniejszych mitów na jego temat i ustalić fakty.

Prawo do wcześniejszej spłaty kredytu

W Polsce każdy kredytobiorca hipoteczny ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu. W przypadku refinansowania kredytu hipotecznego możesz wykorzystać ten przepis, aby spłacić swój obecny kredyt i zaciągnąć nowy na lepszych warunkach. Pamiętaj, że w pierwszym okresie spłaty może się to jednak wiązać z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. 

Zmiana banku a hipoteka

Gdy decydujesz się na refinansowanie i zmianę banku, konieczne będzie przeniesienie hipoteki z jednego banku do drugiego. To wiąże się z obowiązkiem załatwienia formalności sądowych, co oznacza dodatkowe koszty, takie jak opłaty za wykreślenie i wpisanie hipoteki. Również one mogą jednak zostać skredytowane, dzięki czemu nie będą obciążeniem dla Twojego budżetu.

Renegocjacja warunków w tym samym banku to nie refinansowanie

Czasami kredytobiorcy mylą refinansowanie z renegocjacją warunków kredytu w tym samym banku. Refinansowanie zawsze odnosi się do przeniesienia kredytu do innego banku. Jeśli chcesz zmienić warunki, ale pozostać w tym samym banku, możesz próbować renegocjować przyjęte w umowie warunki.

Potrzebujesz zdolności kredytowej

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny na refinansowanie zakupu mieszkania to zupełnie nowe zobowiązanie, wobec czego konieczne będzie wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Jej brak może uniemożliwić przeprowadzenie operacji, nawet jeśli nowa rata będzie niższa od poprzedniej.

Refinansowanie kredytu hipotecznego a wkład własny

W przypadku refinansowania kredytu za wkład własny uznana będzie różnica pomiędzy wartością nieruchomości a wartością udzielonego kredytu. W większości przypadków wniesienie wkładu własnego nie będzie więc obowiązkowe. Niższy wskaźnik LTV (pożyczki do wartości nieruchomości) to także dobry argument za atrakcyjnym oprocentowaniem kredytu.