Jak zmniejszyć swoją podatność na stres?

Zbyt duża ilość stresu w życiu może przyczynić się do zapoczątkowania problemów nie tylko ze zdrowiem, ale również z relacjami międzyludzkimi. Ma to wpływ bezpośrednio na psychikę człowieka, która obciążona jest wieloma elementami. W jaki sposób zmniejszyć swoją podatność na stres? Odpowiadamy.

Zaakceptuj, że stres jest nam niezbędny

Stres to działanie naszego organizmu na pewien czynnik. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie u nas występuje? Otóż odpowiedź jest prosta – pomaga nam przeżyć. Stres występuje u człowieka od zawsze. To również czynnik, który jest obecny u wszystkich zwierząt na ziemi. Wiele osób myśli o stresie w sposób negatywny. Tymczasem warto uzmysłowić sobie, że stres to reakcja organizmu na pewne wydarzenie, które następuje lub ma nastąpić. Wówczas organizm wyostrza swoje zmysły, pobudza krążenie oraz zwiększa ruchowość po to, aby móc sprostać danemu zagrożeniu.

Stres jest niezbędny a nawet korzystny dla naszego ciała. Czy moglibyśmy wyobrazić sobie jego brak, gdy właśnie szykujemy się na coś ryzykownego? Stres pomaga nie tylko przeprowadzić daną czynność, ale również wyostrza instynkt przez co ludzie są w stanie lepiej przewidzieć co właściwie może się zdarzyć.

Zmniejszenie podatności na stres to przede wszystkim uzmysłowienie sobie, że jest on dobry. Wówczas stres nadal będzie występował, jednak będzie to forma umożliwiająca podjęcie danego działania.

Edukuj się

Stres to czynnik, który może zostać odkryty na nowo przez człowieka. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy edukować się w jego kierunku tak, aby móc go opanować. Można zrobić to na wiele różnorodnych sposobów. Mogą to być poradniki online lub książki poświęcone psychologii. Dzięki temu każdy będzie mógł szybko i sprawnie dowiedzieć się czegoś na temat stresu oraz jego łatwych technik używania. W taki sposób łatwo będzie go opanować nawet podczas trudnych przeżyć oraz sytuacji.

Edukacja pozwala nam lepiej poznać psychikę człowieka. W ten sposób łatwiej jest zrozumieć, dlaczego właśnie w taki sposób reagujemy na dane zachowania oraz czynniki. Po takiej wiedzy łatwiej nam jest dostosować swoje zachowanie do warunków, ponieważ wiemy już jak to zrobić. Psychika ludzka to skomplikowany element, który zastanawia wiele osób. Czasami kierujemy się instynktem, czasami wyuczonymi zachowaniami. Warto dowiedzieć się jak najlepiej na nie reagować.

Pamiętaj o edukacji finansowej, braki na koncie to również powód do wielu stresów.

ZOBACZ TAKŻE: Jak ograniczyć niezdrowe jedzenie?

Przebywaj w otoczeniu natury

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że natura jest czynnikiem doskonale łagodzącym wszystkie emocje. Ma to na nas silny wpływ, ponieważ działa bardzo dosadnie na naszą podświadomość. Natura towarzyszy człowiekowi od początku. To właśnie ona stworzyła człowieka oraz nauczyła go jak ma żyć. Otaczając się naturą chodząc na przykład do lasów możemy lepiej pozbierać myśli oraz skupić się na tych pozytywnych. Ładowanie się zieloną energią sprawia, że później przez długi czas czujemy się dobrze oraz spokojnie.

Natura to bardzo dobre lekarstwo na każdy stres oraz rozkojarzenie. Wystarczy na chwilę wyłączyć myślenie oraz skupić się na chwili obecnej. Przebywając wśród natury można zastanowić się nad celem życia oraz odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak bardzo pędzimy i czy jest nam to potrzebne. Czasami warto jest nic nie robić oraz skupiać się na sobie. W taki sposób eliminujemy stres. Jest to bardzo dobre podejście szczególnie dla tych najbardziej zabieganych.

Zmniejszenie podatności na stres to między innymi uświadomienie sobie, że jest on niezbędny oraz mimowolny. Możemy myśleć o nim dwojako – o czymś negatywnym oraz o tym, że daje nam energii po to, aby przeżyć. Stres towarzyszy wszystkim istotom na świecie. Dzięki niemu można przewidywać wiele zdarzeń, które mogą wystąpić. Stres można również ograniczyć na świeżym powietrzu wśród natury. Wystarczy udać się do lasu lub na łąkę oraz zaczerpnąć świeżego powietrza od świata, który nas stworzył. Jest to ważne, aby móc odpowiednio przygotować się na zdarzenia w życiu, które nie są zależne od nas.