Wypalenie zawodowe jest chorobą, która od jakiegoś czasu przez WHO uznawana jest za powód do zwolnienia lekarskiego. Ta przypadłość może dotyczyć każdego z nas bez względu na wiek. Co należy o tym wiedzieć? Sprawdźmy.
Dlaczego występuje wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe jest chorobą o podłożu psychicznym, która objawia się przede wszystkim niechęcią do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jest to pewnego rodzaju lęk przyciągający natrętne myśli.
Chory może również cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję oraz zaburzenia koncentracji. Wszystkie te objawy muszą być rozpoznane przez psychiatrę, który wyda odpowiednie uzasadnienie oraz plan leczenia.
Samo wypalenie zawodowe występuje szczególnie dlatego, że nasza psychika traktuje wykonywane czynności zawodowe jako coś, czego bardzo nie chce. Wynika to z braku nowych pomysłów, zbyt dużej ilości przepracowanych lat, braku możliwości rozwoju lub złego towarzystwa podczas wykonywania pracy.
Te powody dla niektórych mogą wydawać się niepozorne, jednak osoby cierpiące na wypalenie zawodowe traktują swoją pracę jako konieczność, która jeszcze bardziej pogłębia ich w depresji. Chorzy często nie są w stanie podjąć kroków, aby zmienić swoją sytuację. Może to być spowodowane brakiem asertywności.
ZOBACZ TEŻ: Jak zmniejszyć swoją podatność na stres?
Jak diagnozować wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe nie jest łatwe do zdiagnozowania. Wszystko przez fakt, iż wymaga ono wizyty u wielu specjalistów takich jak dobry psychiatra. To właśnie taka osoba ma odpowiednią wiedzę po to, aby stwierdzić konkretny powód złego samopoczucia.
Każdy kto chce skorzystać z usług tego specjalisty powinien zgłosić się bezpośrednio do Poradni Zdrowia Psychicznego. To właśnie tam czekają fachowcy, którzy przyjmują zgłoszenia. Nie trzeba mieć tam skierowania od lekarza rodzinnego.
Lekarz pierwszego kontaktu ma możliwość wystawienia zwolnienia od pracy na kilka dni. Wszystko jednak zależy od poprawnego zdiagnozowania choroby u pacjenta.
Jak uniknąć wypalenia zawodowego?
Uniknięcie wypalenia zawodowego jest trudne, jednak możliwe do zrealizowania. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to co aktualnie wykonuje w życiu sprawia mi jakąkolwiek przyjemność. Praca jednie w celach zarobkowych może okazać się bardzo złym podejściem, które w szybkim czasie przyniesie dużo złego.
Praca powinna dawać możliwość rozwoju oraz dowiadywania się czegoś nowego. To właśnie nieustanna nauka sprawia, że wykonywane obowiązki są ciekawe oraz fascynujące dla pracowników. Zawsze należy również zwracać uwagę na fakt czy firma oferuje pracownikom możliwość rozwoju. Mowa tutaj przede wszystkim o awansach na wyższe stanowiska. Wówczas pracownik ma możliwość wykonywania zupełnie innych obowiązków, które odświeżą jego umysł.
Uniknięcie wypalenia zawodowego to również przynajmniej coroczne wakacje na kilka dni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne są podróże. To właśnie one pozwalają nam się odprężyć oraz dostarczają masę różnorodnych emocji. Warto w nie inwestować, aby zrestartować swój umysł i na chwilę zapomnieć o swoich obowiązkach.
Uniknięcie wypalenia zawodowego to również regularne odwiedziny u psychologa. Nie należy wstydzić się tego, ponieważ w ten sposób każdy może uniknąć wielu chorób psychicznych. Rozmowa z psychologiem to przede wszystkim dialog z profesjonalistą, który zwróci uwagę na nasze zachowanie oraz wyjaśni, dlaczego właśnie tak się zachowujemy. Wypalenie zawodowe nie jest przyjemnym stanem i zawsze należy starać się mu zapobiegać. Psycholog będzie dobrym rozwiązaniem.
Wypalenie zawodowe jest stanem, który przede wszystkim może zagrażać zdrowiu psychicznemu. Warto w tym celu udać się do specjalisty oraz zasięgnąć profesjonalnej porady. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest bardzo istotne szczególnie dla osób, które chcą uniknąć depresji oraz lęków.
Unikanie wypalenia zawodowego to również rozwój oraz zmiany w życiu. Należy zadbać o to, aby regularnie zmieniać stanowisko oraz zakres swoich obowiązków. Wówczas wykonywana praca będzie ciekawa oraz fascynująca.