Problemy w związku – jak je rozwiązywać?

Związki to relacje, których podstawą jest miłość, zrozumienie oraz wsparcie. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli często dochodzi do różnorodnych kłótni oraz nieporozumień to powinniśmy zareagować natychmiast. W jaki sposób to zrobić? Sprawdzamy.

Masz wątpliwości? Rozmawiaj

Rozmowa to coś, co z jednej strony może nam dostarczyć szczęścia oraz radości, z drugiej jednak nie zawsze jest ona przyjemna do przeprowadzenia. Wszystko przez fakt, że dzięki niej możemy wyrazić swoje potrzeby oraz emocje.

Jeśli w związku pojawiają się problemy to powinniśmy zdecydować się na szczerą rozmowę. Ta sama zasada tyczy się sytuacji, w której czujemy pewne wątpliwości w stosunku do drugiej osoby. Mogą się one pojawić, gdy zauważymy jej odmienne zachowanie. Może to być unikanie naszego spojrzenia, wychodzenie bez mówienia dokąd oraz ogólne niezadowolenie.

Jeśli taka sytuacja wystąpi to warto zdecydować się na szczerą rozmowę. Warto zrobić to na bieżąco, ponieważ zwlekanie może pogorszyć naszą sytuację.

Podczas rozmowy unikajmy ocen – starajmy się przytoczyć jedynie fakty. Jeśli chcemy to osiągnąć podawajmy przykłady takiego zachowania. Jednocześnie należy zaznaczyć to, dlaczego według nas jest to problem. Tym samym dajemy do zrozumienia czemu się martwimy. Następnie możemy dodać propozycję pomocy, aby rozwiązać problem. 

Mówmy wówczas: Zauważyłem, że przez ostatni tydzień mówisz, że wolisz jeść sama. Martwię się, ponieważ zależy mi na Twojej obecności. Czy zrobiłem coś nie tak? Może o tym porozmawiajmy a ja postaram się to zmienić.

Dzięki temu stwierdzamy fakt oraz wykazujemy inicjatywę zmiany sytuacji na lepsze. Wówczas taki dialog może doprowadzić do pojednania. Jeśli nadal nie możemy uzyskać odpowiedzi w czym tkwi problem, to warto zastanowić się nad dalszym przebiegiem relacji.

Chorobliwa zazdrość – czas to leczyć

Zazdrość w związku to bardzo poważny problem, którego nie należy normalizować. Stereotyp, iż przez zazdrość możemy pokazać, że bardzo nam na kimś zależy już dawno został obalony. Nie ma nic gorszego w związku niż nieustanna zazdrość o wszystko co robimy. Jest to przede wszystkim brak zaufania ze strony partnera.

Oczywiście należy odbierać wszystko z rozsądkiem. Niektóre sytuacje mogą w nas wywołać zazdrość. Są one jednak skrajne oraz ewidentne. Szczególnie mogą pojawić się na początku relacji, gdy jeszcze nie znamy dobrze drugiej połowy i jej zachowania w różnych sytuacjach. Wówczas warto o tym porozmawiać.

Jeśli zazdrość przybiera już charakter listy czynności, które możemy zrobić i które nie, wówczas należy natychmiast zareagować. W pierwszej kolejności należy podjąć się szczerej rozmowy. Nie dajmy się jednak zwieść tłumaczeniami, iż to wszystko wynika z tego, że druga osoba się o nas martwi i jej zależy. Wtedy należy udać się do psychologa, który sam oceni, czy problem jest obecny między partnerami.

Dzięki temu można również w razie potrzeby przeprowadzić leczenie w formie regularnych spotkań z psychologiem. Pomoże on rzucić obiektywne światło na dany problem.

Zobacz również: wskazówki poprawiające samodyscyplinę!

Brak czasu i lista priorytetów

Wiele problemów w związkach opartych jest na twierdzeniu, że druga osoba ma mało wolnego czasu. Wówczas może ona nie mieć chęci na spędzanie czasu razem. Wtedy mogą pojawiać się poważne problemy, które rodzą kłótnie oraz wytykanie sobie wad. Wówczas warto stworzyć tak zwaną listę priorytetów. Wpisujemy w niej czynności, które wykonujemy w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej jest nam przeanalizować, co właściwie zajmuje nam większość czasu.

Następnie należy dojść do wniosku, co jest przyczyną tego braku czasu. Najczęściej będzie to praca, która pochłania do 12 godzin w ciągu dnia. Należy wówczas przemyśleć co można zrobić, aby odciążyć drugą osobę z jej obowiązków utrzymania domu. Jeśli jest taka potrzeba warto zaproponować pomoc finansową przez zatrudnienie drugiej osoby do pracy dodatkowej. Wówczas będzie można więcej czasu poświęcić sobie.

Problemy w związku to często występujące stany. Warto je rozwiązywać jak najwcześniej, aby móc cieszyć się komfortem oraz szczerością.

Dodaj komentarz