Monika Bilecka "Kwiaty zła" - wystawa

Wystawa "Kwiaty Zła" to fotograficzne nawiązanie do dzieła Charles’a Baudelaire’a.

From 04/12/2019 - 19:00 to 31/01/2020 - 12:00

Dychotomia zawarta w tytule tomiku poezji działa na wyobraźnię. Kwiaty kojarzone jako piękne, delikatne i wiotkie, zostały skontrastowane z najogólniej rozumianym złem, niegodziwością, zbrodnią, upodleniem i śmiercią. Tytuł ten jest wieloznaczny – może zarówno oznaczać poszukiwanie piękna w brzydocie i złu, jak i skupiać się na jego atrakcyjności i kuszącej mocy.

Prezentowane na wystawie fotografie to portrety kwiatów z serii "Ogród Bestii".

Kwiaty to jeden z najważniejszych motywów sztuce. Choć nie ma w nim dramatyzmu scen historycznych, ani intymności i wnikliwości scen rodzajowych, obrazy kwiatowe potrafią nas głęboko poruszyć – czystym pięknem natury, grą światła i barw, zręcznością kompozycji. Ponadto, wrażliwy obserwator potrafi dostrzec w kwiatach coś więcej niż jedynie ich fizyczne cechy – zawartą w nich symbolikę przemijania i kruchości ludzkiego życia. Niejeden odbiorca tej wystawy odnajdzie w kwiatach zwierciadło samego siebie lub podobieństwo znajomego człowieka. Co więcej, motywy kwiatowe stanowią dla artystów szerokie pole do eksperymentów. Obrazy kwiatowe nie stanowią tylko przedstawienia rzeczywistości, ale wielokrotnie są próbami opisania świata własnym językiem.
Autorka poprzez światło, nie tylko ukazuje piękno, ale formując niejednoznaczne bryły tworzy mroczny klimat, wyrażając swój niepokój i lęk.

Monika Bilecka – fotograf i twórca obrazów z żywicy epoksydowej. Warsztat fotograficzny doskonaliła w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Uczestniczy już w 6 edycji warsztatów fotograficznych prowadzonych w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi. Jej prace były pokazywane w Galerii Bałuckiej w Łodzi, Galerii Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (wystawa pokonkursowa 2017r. i 2018r) oraz Starej Galerii ZPAF w Warszawie. W tym roku prace z projektu "Ogród Bestii" były prezentowane na wystawie Foto Open i pokazie Dias Show w czasie 8 Foto Art Festiwalu im. A. Baturo w Bielsku-Białej.

www.monikabilecka.com

Ochrona prywatności