Wydarzenia

koncerty, konkursy

Adiflor we Wrocławiu

Adiflor (Association pour la Diffusion Internationale Francophone de Livres, Ouvrages
et Revues) organizacja założona w 1985 roku przez Xavier Deniau, dawnego ministra, zajmująca się promocją literatury francuskiej i współpracą z krajami frankofońskimi.

Od 1985 roku organizacja Adiflor zrealizowała ponad 1 500 projektów. Każdego roku 200 000 egzemplarzy książek w j.francuskim trafia do bibliotek publicznych, szkół
i uniwesytetów krajów frankofońskich.

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 organizacja Adiflor ofiarowała zbiory książek dla 8 szkół:

  • Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio
  • Gimnazjum nr 34
  • Gimnazjum nr 14
  • Publiczne Gimnazjum nr 7 im. gen. Władysława Andersa
  • Zespół Szkół z Odziałami Integracyjnymi

Publiczne Gimnazjum nr 1 z Odz. Integracyjnymi im. Polskich Noblistów

  • Szkoła Podstawowa nr 74
  • Przedszkole nr 79
  • Przedszkole nr 33

Koordynatorem akcji we Wrocławiu jest Alliance Française Stowarzyszenie Wrocław.

 

 

Więcej informacji o Adiflor: http://www.adiflor.org/

 

 

Aniello Desiderio: Mistrz z Neapolu

 

Kiedy Aniello Desiderio w wieku 8 lat po raz pierwszy wystąpił publicznie, krytycy zaczęli nazywać go „cudownym dzieckiem gitary klasycznej”. 20 lat później artysta został okrzyknięty „gitarzystą stulecia”. Dziś gitarzysta znany jest z tego, że sugestywnością swoich interpretacji, wprowadza publiczność w stan głębokiego zachwytu. Tak będzie zapewne również 26 lipca na koncercie we wrocławskim klubie Stary Klasztor. 

 

Aniello Desiderio, legendarny wirtuoz gitary klasycznej, urodził się 1971 roku w Neapolu. Tam też rozpoczął naukę gry na instrumencie pod kierunkiem Bruna Battisti D’Amario oraz Stefano Aruty. Już od najmłodszych lat gitarzysta zdobywał laury podczas licznych międzynarodowych konkursów gitarowych m.in. w Hawanie, w Tokio i Madrycie.

 

Swoją międzynarodową karierę Aniello Desiderio rozpoczął 1989 r. na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Wolos w Grecji. Później gitarzysta koncertował w wielu miejscach na świecie m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Wenezueli, Kolumbii, na Kubie oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jego muzyczne sukcesy sprawiły, że w 1999 roku niemiecka Telewizja BR/TV stworzyła film Aniello z Neapolu.

 

Od 2005 roku, Aniello Desiderio pracuje jako profesor w Musikschule Koblenz w Niemczech, a od 2009 roku wykłada w Konserwatorium Domenico Cimarosa w Avellino we Włoszech. Pomimo licznych obowiązków pedagoga, gitarzysta nadal aktywnie koncertuje i uczestniczy w projektach wraz z innymi legendami gitary.  W 2010 Desiderio rozpoczął serię występów z wybitnym gitarzystą klasycznym Angelem Romero, a w 2012 ze słynnym jazzrockowym John’em McLaughlin’em. Pomimo napiętego grafiku, artysta wciąż znajduje czas na dzielenie się swoimi umiejętnościami z młodymi adeptami gitary, w trakcie lekcji mistrzowskich na różnorodnych festiwalach i warsztatach w całej Europie.

 

Mistrz z Neapolu
Aniello Desiderio
26.07.2015, godz. 19:00
Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
www.gitaraplus.pl

 

 

Finał XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Radziejowie

Wszystkich miłośników piosenki francuskiej zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej, organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie.

Festiwalowi towarzyszą co roku imprezy kulturalne i występy gwiazd muzyki polskiej. Od trzech lat w dniu przesłuchań finałowych ogłaszany jest wynik międzynarodowego konkursu fotograficznego "Inspiracje Słońcem". XXII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej odbędzie się dnia 19 czerwca 2015 roku.

Zgłoszenia należy przesłać do 29 maja 2015 roku. Ten wyjątkowy, festiwalowy wieczór koniecznie musicie spędzić w Łokietku.

Regulamin Festiwalu i Karta zgłoszenia dostępne na stronie szkoły: www.radziejow.edu.pl

Pytania i korespondencję prosimy kierować na adres:
Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Łokietka
ul. Szkolna 12
88-200 Radziejów
tel./fax. 54 285 3228

 

 

 

 

 

 

Jedyny taki duet

Ku-Ba Duo, jedyny klasyczny duet gitarowo-saksofonowy w Polsce, zagra we Wrocławiu. Zespół współtworzą Jan Kudełka i Arkadiusz Baran. Ich koncert rozpocznie kolejny cykl Podróży po Strunach im. Marka Długosza - projekt mający na celu promocję młodych, lokalnych gitarzystów. Koncert Ku-Ba Duo, Przyjaźń na gitarę i saksofon, odbędzie się 23 marca o godz. 17: 00 w budynku Starej Giełdy na wrocławskim Placu Solnym.

Arkadiusz Baran i Jan Kudełka poznali się w katowickim Liceum Muzycznym.
Po jego ukończeniu Arkadiusz kontynuował naukę gry na saksofonie sopranowym
i altowym w Akademii Muzycznej w Krakowie, a Jan - w klasie gitary w katowickiej Akademii Muzycznej. Intensywna nauka nie przeszkodziła im w pracy
nad eksperymentalnym duetem. Po raz pierwszy jako Ku-Ba Duo zagrali w 2007. Od tamtej pory muzycy wielokrotnie występowali przed publicznością w Polsce, Czechach
i na Ukrainie.

Nietypowy duet gitary klasycznej i saksofonu jest w przypadku Ku-Ba Duo niezwykle trafnym zestawieniem. Dzięki niemu zarówno popularne utwory klasyczne (np. Serenade
F. Schuberta), jak i kompozycje współczesnych twórców (M. Pasiecznego, C. Farrella), zyskują nowe unikalne brzmienie. Duet Kudełka i Baran to także popularna muzyka filmowa (Aria z filmu Misja – Enrico Morricone), pełne ekspresji interpretacje utworów południowoamerykańskich (A. Piazzolla, M. D. Pujol, C. Machado) oraz nowatorskie wykonania standardów jazzowych.

O zaproszeniu Ku-Ba Duo do Wrocławia przesądziło nie tylko oryginalne zestawienie instrumentów, ale także osiągnięcia artystów. Arkadiusz Baran jest między innymi zwycięzcą konkursów saksofonowych w Jaworznie i Bydgoszczy. Natomiast Jan Kudełka jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów w Grecji, Chorwacji i na Ukrainie,
a także uczniem najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów, takich jak Carlo Marchione, Pavel Steidl czy Ricardo Gallen. - Mimo młodego wieku, jest to duet naprawdę znakomitych muzyków, którzy uczyli się od najlepszych – mówi Prezes Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego, Katarzyna Krzysztyniak.

 

Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) do nabycia przed koncertem oraz na:

www.sklep.gitara.wroclaw.pl

www.tbox24.pl

Kolejne koncerty z cyklu Podróży po Strunach zaplanowane są na 27 kwietnia i 25 maja.

Więcej informacji na: www.gitaraplus.pl

 

 

 

 

Ochrona prywatności