Spektakl "Z piasku"

"Z PIASKU" na podstawie „Dziecka z piasku” Tahara Ben Jellouna. Tłumaczenie: Małgorzata Cebo-Foniok

reżyseria/ scenografia/ kostiumy: Pia Partum

muzyka: Tomasz Mreńca (live) i Bartosz Dziadosz

dramaturg: Maria Wojtyszko

wizualizacje: Tomasz Mreńca

graffiti: Fat Cap Studio

światło: Alicja Pietrucka

występują:
Aneta Głuch-Klucznik (Fatuma), Józef Frymet (Amar), Krzysztof Grębski (Si Abdel Malek), Radosław Kasiukiewicz (Salem), Sławomir Przepiórka (Ahmad),Tomasz Mreńca, Kuba Bartnicki (chłopak z deskorolką),

premiera: 1 marca 2013

„Z piasku” to adaptacja powieści marokańskiego autora, tworzącego w języku francuskim, Tahara Ben Jellouna. Ahmad rodzi się jako dziewczynka - ósma córka  mężczyzny, który nie doczekał się męskiego potomka - dziewczynka  od dzieciństwa wychowywana jest jako chłopiec... Stłamszona tożsamość staje się źródłem frustracji, buntu, agresji. Ahmad  nieustannie zmaga się z sobą i w trudzie usiłuje zbudować, bądź odkryć i wykrzyczeć - własne "ja"


„Dziecko z piasku” łączy wątki poszukiwania tożsamości z tematyką  metaliteracką. Opowieść snuta jest przez kilku narratorów, narracje  są wzajemnie sprzeczne, niejasne - autor celowo nie daje szansy  widzowi na zrekonstruowanie historii. Tahar Ben Jelloun z niezwykłą  wrażliwością splata wszystkie wątki w fascynującą opowieść gęstą od  znaczeń, snutą poetyckim, ornamentalnym językiem, wywołującym  skojarzenia z "Baśniami z tysiąca i jednej nocy".
Przedstawienie sytuuje akcję na przedmieściu wielkiego miasta i  niektóre środki wyrazu pożycza od współczesnych subkultur; do  scenerii marokańskiej czyni tylko dalekie aluzje.


 

 

Partnerzy wydarzenia:

 

 Dodaj komentarz

Ochrona prywatności