Koncert Vincent Courtois Trio

wraz z Lutosławski Quartet

21.11 godz. 19:00 Festiwal Jazztopad Narodowe Forum Muzyki, Wrocław Vincent Courtois Trio & Lutosławski Quartet – premiera

21/11/2019 - 19:00

Vincent Courtois Trio:
Vincent Courtois – wiolonczela
Daniel Erdmann – saksofon
Robin Fincker – saksofon, klarnet

Lutosławski Quartet:

Piotr Tarcholik – I skrzypce
Marcin Markowicz – II skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela / cello

Na koncercie w Polsce Vincent Courtois Trio wraz z Lutosławski Quartet zaprezentuje materiał premierowy, skomponowany na specjalne zamówienie 16. Jazztopad Festival.
Vincent Courtois to jeden z filarów francuskiego środowiska muzyki improwizowanej. W ciągu przeszło trzydziestu lat scenicznej aktywności ten wiolonczelista i kompozytor współpracował z całą plejadą wspaniałych artystów – od twórców awangardowych, po słynne postaci jazzu mainstreamowego. Niezależnie od projektu, w którym uczestniczy, Courtois zawsze zachowuje swój niepodrabialny muzyczny styl.

Kariera Francuza rozpoczęła się od klasycznego konserwatorium, jednak zamiłowanie do eklektyzmu skierowało go w stronę mieszania gatunków i technik wykonawczych. Courtois ucieka od stylistycznych podziałów: raz zgłębia swobodną improwizację, innym razem tworzy muzykę teatralną i filmową lub nagrywa materiał bliski world music (z Rabihm Abou-Khalilem). Na liście jego współpracowników znajdziemy tak cenionych improwizatorów, jak Louis Sclavis, Joëlle Léandre czy Pierre Favre. Courtois był też zapraszany do udziału w projektach jazzowych gwiazd reprezentujących główny nurt gatunku, wziął udział m.in. w nagraniu albumu Marvellous Michela Petruccianiego z Tonym Williamsem i Dave’em Hollandem w składzie. Doświadczony i ceniony wiolonczelista od kilku lat jest związany z niezależną francuską oficyną La Buissonne, w której wydaje autorskie albumy. Jednocześnie, współtworząc inne projekty, zasila katalogi najbardziej popularnych wytwórni – dobrym przykładem jest wydany dwa lata temu pod szyldem wytwórni ECM rewelacyjny album Asian Fields Variations tria Sclavis, Courtois i Pifarély.

We Wrocławiu Vincent Courtois Trio wystąpi wraz z Lutosławski Quartet. Polski kwartet smyczkowy, jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki, jest dobrze znany wrocławskiej publiczności, a także fanom Jazztopad Festival. W poprzednich edycjach Lutosławski Quartet wykonywał już kompozycje gości festiwalu, m.in. Vijaya Iyera, Benoît Delbecqa i Amira El Saffara, z którymi wystąpił na jednej scenie. Na co dzień zespół koncertuje w prestiżowych salach, prezentując repertuar współczesny, a ważną częścią jego działalności jest popularyzacja dzieł polskich kompozytorów (m.in. Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego). Dotychczasowe doświadczenia i świetne recenzje pokazują, że ten czołowy kwartet smyczkowy potrafi także doskonale odnaleźć się w repertuarze będącym fuzją wielu gatunków.

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności