Występ compagnie Youvala Picka w ramach festiwalu Musica Electronica Nova

18/05/2019 - 12:30

18.05.2019, sobota, 20:00 / Saturday, 8 pm

Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

PLY, NEW EDIT

Taniec współczesny / Contemporary dance

 

Współczesny człowiek przygnieciony nadmiarem komunikatów zdaje się zapominać, że wśród mnogości mediów jednym z najważniejszych i najbardziej pierwotnych jest mowa ciała. Dlatego na festiwalu Musica Electronica Nova, odbywającym się pod hasłem ZNAKI, nie mogło zabraknąć tańca współczesnego jako dopełnienia muzyki elektronicznej. Zespół Company CCNR z leżącego pod Lyonem Centre chorégraphique national de Rillieux-la-Pape zaprezentuje projekt taneczno-muzyczny Ply, New Edit.

W spektaklu pomiędzy pięciorgiem tancerzy spontanicznie rodzą się i gasną zależności: gesty całego ciała są przetwarzane i przejmowane jak tematy muzyczne. Autorem choreografii jest dyrektor CCNR, Yuval Pick, który w projekcie loom badał już przepływ ruchu jako metaforę relacji dwojga osób. W Ply obserwujemy miniaturę społeczeństwa. Indywidualne ciała są częścią większego organizmu i jako takie pozostają zawsze w relacji do innych. Taniec opowiada tu nasze problemy: czy możemy się od tych relacji uwolnić, czy możemy się w tych relacjach całkowicie zatopić? Pick dowodzi, że ta niełatwa rzeczywistość jest żywa i zmienna, nawet jeśli mamy wrażenie, że ukryty demiurg bawi się nami, rozgrywając wciąż tę samą grę na różne sposoby.

Druga autorka multimedialnego seansu, amerykańska kompozytorka Ashley Fure znana jest z błyskotliwego podejmowania problemów współczesnego świata. Muzyka do Ply powstała w IRCAM jako integralna część widowiska – efemeryczne znaki kreowane przez tancerzy nie mogą bez niej trwać. Tak jak one złożona jest z koegzystujących warstw i rytmicznych pętli.

Magnetyzująca łatwość, z jaką ciała tancerzy poruszają się w Ply, jest zaproszeniem do dalszych poszukiwań. Kolejnego dnia jedna z artystek, Madoka Kobayashi poprowadzi warsztaty oparte na metodzie Yuvala Picka. Uczestnicy (tancerze) spróbują inaczej spojrzeć na swoje ciała, przełamując narzucone przez kulturę schematy zachowań i sprawić, aby przemierzały przestrzeń w zupełnie nowy, kreatywny sposób.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/6488#!

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności