„Brytanik” z Comédie-Française 23 października w Multikinie!

Multikino i Instytut Francuski w Polsce w ramach cyklu „Comédie-Française w Multikinie” zapraszają 23 października o godzinie 19:00 na retransmisję sztuki „Brytanik”.

23/10/2018 - 19:00
Multikino

Racine odczytany na nowo. „Brytanik” to jedna z politycznych sztuk sławnego dramaturga, w której wykorzystując konkretny epizod z historii cesarstwa rzymskiego, autor ukazuje mechanizmy, jakie rządziły polityką zarówno kiedyś, jak i dziś. Na przykładach postaci z kart starożytnej historii Racine ukazuje machinacje za kulisami władzy, a także to, jak uczucia prywatne oddziałują na państwowe decyzje. Miłość czy nienawiść tak samo, jak interes polityczny mogą bowiem wpływać na ostateczne działania rządzących. Co ważne, reżyser Stéphane Braunschweig ukazuje to wszystko w sposób współczesny z absolutnym szacunkiem dla tekstu Racine’a.

 

Choć sztuka nosi tytuł „Brytanik”, to głównym bohaterem jest Neron – cesarz-potwór. Akcja tragedii skupia się na wczesnym okresie jego rządów i pokazuje rozwój i degradację osobowości młodego cesarza, który walcząc o tron, kazał otruć tytułowego Brytanika. Był to syn cesarza Klaudiusza i Messaliny, pretendent do objęcia władzy w Rzymie po śmierci Klaudiusza. Racine wprowadza w tragedii konflikt racji stanu, bo Brytanik chce się ożenić z krewną pierwszego cesarza Rzymu (Augusta), Junią, co zagraża władzy Nerona, ale także osobistej rywalizacji Nerona i Brytanika o miłość Junii. Ponieważ dziewczyna wybiera Brytanika, Neron każe go otruć podczas uczty. Tak wątki polityczne splatają się z osobistymi.

Obsada:
Clotilde de Bayser jako Albine, powiernica Arypiny
Laurent Stocker jako Neron, cesarz Rzymu, syn Arypiny
Hervé Pierre jako Burrus, wychowawca Nerona
Stéphane Varupenne jako Brytanik, syn zmarłego cesarza Klaudiusza
Georgia Scalliet jako Junia, ukochana Brytanika
Benjamin Lavernhe jako Narcisso, wychowawca Brytanika
Dominique Blanc jako Agrypina, wdowa po Klaudiuszu, matka Nerona

Realizatorzy:
Stéphane Braunschweig inscenizacja i scenografia
Thibault Vancraenenbrœck kostiumy

Przedstawienie z polskimi napisami.

Przedstawienie zarejestrowano w Comédie-Française z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround.

Spektakl zobaczymy 23 października 2018 o godzinie 19:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze, Rzeszów.

 

Bilety:

38 zł – normalny

32 zł – ulgowy (Studenci z ważną legitymacją, Seniorzy)

28 zł – bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 os.)

25 zł – bilet szkolny (dla grup zorganizowanych powyżej 30 uczniów)

 

Bilety grupowe dla grup powyżej 15 osób do nabycia u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach (telefony kom. pon. – pt. 9.00-17.00):

https://multikino.pl/pl/informacje/szkoly/kontakt-rezerwacje-grupowe

 

Bilety już w sprzedaży w kasach kin i na stronie: www.multikino.pl

Organizator: Multikino S.A.

Partner Strategiczny Teatrów z Comédie-Française w Multikinie: Instytut Francuski w Polsce

Dystrybutor Comédie-Française: Cikanek Film Sp. z o.o. / nazywowkinach.pl

Nośnik / Technologia: Odtworzenie w cyfrowym standardzie DCP, High Definition, Digital Dolby Surround, polskie napisy.

Informacje o spółce Multikino:

Multikino jest pierwszym operatorem, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Od 2013 roku należy do Grupy VUE Entertainment – lidera na europejskim rynku kinowym, znanego ze stosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Obecnie Multikino jest operatorem 32 kin w 27 miastach Polski z łączną liczbą 258 ekranów. W sierpniu 2007 r. otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 9 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób z największym w Europie ekranem przystosowanym do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). Od sierpnia 2017 r. w Multikinie Złote Tarasy działa nowoczesna sala umożlwiająca oglądanie seansów w technologii VR (virtual reality) – Multikino VR by Samsung. Grupa jest również operatorem kin w Rydze oraz Wilnie.

Multikino to zdecydowanie więcej niż kino. Oferuje zarówno największe i najbardziej oczekiwane premiery filmowe, jak i koncerty, maratony, transmisje sportowe, opery HD, bloki tematyczne, np.: „Kino Na Obcasach”, „Multibabykino” oraz wiele więcej. Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage oraz Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory firmy BARCO i systemy do projekcji trójwymiarowej Dolby 3D Multikino należy do grona światowych liderów kinowej cyfryzacji, czyli technologicznego i jakościowego przełomu w branży kinowej. Sieć z powodzeniem prezentuje w technologii 3D: filmy, koncerty, wydarzenia sportowe, opery oraz balet.

 

Kontakt dla mediów:

Róża Adamcio

PR Manager w Multikino SA

tel. +48 513 111 924

e-mail: roza.adamcio@multikino.pl

 

 

Informacja o Instytucie Francuskim

Instytut Francuski w Polsce jest francuską instytucją podlegającą Ambasadorowi Francji w Polsce i działającą na rzecz współpracy i wymiany kulturalnej z siedzibą w Warszawie (ul. Widok 12) i w Krakowie (ul. Stolarska 15). Instytut jest jednym z największych ośrodków nauczania języka francuskiego w Polsce, z ekipą liczącą 37 wykwalifikowanych nauczycieli, proponuje kursy języka francuskiego ogólnego i specjalistycznego (francuski biznesowy, prawniczy, kursy dla dzieci) oraz odnotowuje wśród swoich słuchaczy 100% zdawalność międzynarodowych egzaminów zaświadczających o znajomości języka. Instytut to również Mediateka – biblioteka i wypożyczalnia dokumentów zawierająca 20 000 książek, 86 tytułów prasowych, 2500 płyt CD i 1800 DVD, a także szeroko zakrojona współpraca kulturalna, naukowa i uniwersytecka.

Więcej informacji na stronie:

www.institutfrancais.pl,

www.facebook.com/institut.francais.varsovie,

www.twitter.com/IFP_Varsovie,

www.instagram.com/institut_francais_de_varsovie

 

Kontakt dla mediów:

Barbara Klupa

Institut français de Pologne
tel. 22 505 98 10

barbara.klupa@institutfrancais.pl

Ochrona prywatności