Wernisaż wystawy rysunków Georges'a Wolinski

20/03/2017 - 18:00
Galeria Pod Plafonem

Zapraszamy na wystawę satyrycznych rysunków Georges'a Wolinski!

20 mars - 2 avril Exposition des dessins satiriques de Georges Wolinski

Wernisaż 20 marca,18.00 / vernissage 20 mars,18h, Galeria Pod Plafonem, Rynek 58

 

Georges Wolinski, francuski rysownik prasowy, urodził się 29 czerwca 1934 r. w Tunisie. Na początku swojej kariery stosuje różne style i techniki. Odnajduje swoją drogę kiedy to w 1960 r. po powrocie z wojny w Algierii dołącza, razem z innymi rysownikami: François Cavanną, Reiserem i Cabu, do ekipy tygodnika Hara Kiri.
Talent Georgesa Wolinski zostaje odkryty i doceniony dzięki publikacji jego rysunków na temat wydarzeń majowych w 1968 r., w dzienniku „Action”. Wraz z rysownikiem Sine otwiera lewicowy dziennik „L’Enragé”. W tamtym czasie pisze także sztuki teatralne, między innymi « Je ne veux pas mourir idiot » (Nie chcę umierać idioto). W czerwcu 1968 r. wchodzi do dziennika „Journal du Dimanche”, gdzie spotyka młodą dziennikarkę, swoją przyszłą żonę i muzę, Maryse. Kontynuuje w tym czasie swoją przygodą z tygodnikiem Hara Kiri, który przekształca się w Charlie–Hebdo.
W czasie kiedy kieruje miesięcznikiem Charlie, francuscy amatorzy rysunków satyrycznych, odkrywają twórczość artystów amerykańskich. Począwszy od lat 80 współpracuje z wieloma francuskimi gazetami : L’Humanité, Libération, le Nouvel Observateur, Paris Match i Le Journal du Dimanche.
Tworzone przez niego, tak typowe postacie, wykorzystywane są w dużych kampaniach reklamowych: batonu Mars, IBM, Saint-Yorre etc.
Pozostaje przede wszystkim rysownikiem prasowym i kronikarzem współczesnych mu czasów. W 2012 r. Francuska Biblioteka Narodowa, której to powierzył na przechowanie większość swoich dzieł, poświęciła mu retrospektywę zawierającą jego rysunki, teksty, albumy, książki i obrazy. Opublikował ponad 80 albumów, w 2013 r. Wydawnictwo Seuil wydało album „Vive la France”(Niech żyje Francja), a następnego roku kolejny „Le Village des femmes”(Wioska kobiet).
W 1998 r. została uhonorowany nagrodą Prix Internationale d’Humour (Międzynarodowa nagroda poczucia humoru) w Hiszpanii, w 2005 r. otrzymał Grand Prix 32-go Festiwalu Komiksu w Angoulême. Notatka na jego temat pojawiła się także w Encyklopedii Larousse i tego samego roku został odznaczony Legią Honorową.
Zginął 7 stycznia 2015 r. w zamachu na dziennik Charlie-Hebdo, do którego powstania się przyczynił.

 

 

 

Ochrona prywatności