Film dokumentalny „Obcokrajowcy”

Poniedziałek 14 marca Projekcja filmu „Etrangers" (Obcy), reżyseria : Loïc Gatteau Młodzieżowy Dom Kultury, ul. H. Kołłątaja 20 (wstęp wolny)

14/03/2016 - 18:30

Poniedziałek 14 marca o godz. 18.30 - Projekcja filmu Etrangers  (Obcy), wersja francuska, polskie napisy. Po projekcji spotkanie z twórcami : Loïc Gatteau i Virginie Little (wstęp wolny), Młodzieżowy Dom Kultury, ul. H. Kołłątaja 20

 

 

Loïc Gatteau, reżyser filmu, tak mówi o swoim projekcie: 
"Mija już szósty rok od chwili, gdy opuściłem Francję, aby na obczyźnie podjąć nowe wyzwania zawodowe. Względy osobiste sprawiły, że znalazłem się w Polsce i z dnia na dzień stałem się obcym. Już nie byłem u siebie, wśród swoich...  Tutaj nie znałem nikogo, nie miałem pracy, nie znałem języka.

Faktem staje się wzrost liczby wyznawców idei konserwatywnych, wręcz ksenofobicznych wśród elit politycznych, ale również wśród ludności. To z kolei implikuje zaostrzenie przepisów dotyczących imigracji. Wzmaga się poczucie, że obcy, cudzoziemiec jest zagrożeniem dla naszej tożsamości, kultury i gospodarki. Nadal pamiętamy o “słynnym” hydrauliku z Polski. 

Spojrzałem wówczas wokół siebie i ujrzałem nas, Francuzów, w zupełnie innym świetle. Francuzów – cudzoziemców. Francuzów – expatów, czyli pracowników czasowo oddelegowanych do filii naszych firm założonych w Polsce, ale też Francuzów -  imigrantów, starających się ułożyć swoje życie w nowej ojczyźnie. 10 000 osób. Postawiłem sobie wówczas pytanie: kim naprawdę jesteśmy i jak nas odbierają inni? Kiedy to my jesteśmy „obcy”? Czy jesteśmy więcej, czy mniej warci od tych, których wytykamy palcami we Francji, czy w całej Unii Europejskiej? I co o myślą o nas nasi gospodarze, Polacy?

Film ten ma na celu obiektywne, ale przede wszystkim dwustronne pokazanie problematyki imigracji i integracji.

Dokument koncentruje się na Francuzach różnych kategorii społeczno-zawodowych, przybyłych do Polski na stałe, mieszkających w kilku regionach kraju. Co zachowali w sobie z Francji i jak ją oceniają z perspektywy czasu i odległości? Czym jest, czym się wyraża wspominana wyżej tożsamość narodowa, kiedy mieszkamy zagranicą?

Jaka jest dzisiaj opinia Polaków o Francji? Kiedy otworzyły się granice, Francuzi powoli odkrywali Polskę, coraz liczniej przyjeżdżali do tego kraju, nie tylko w celach turystycznych. Sama Francja zajęła pierwsze miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, a jednocześnie stała się mniej niedostępna dla Polaków.

Zatem również Polacy zabiorą głos w filmie. Osoby w różnym wieku i różnych zawodów, mieszkające w różnych zakątkach Polski, powiedzą nam o swoich kontaktach z Francją i jej mieszkańcami, przedstawią swoje poglądy na zachodzące zmiany, ale przede wszystkim opowiedzą o swoich doświadczeniach z Francuzami, których poznali w Polsce, którzy wśród nich żyją i pracują, i o tych, których spotykają tylko czasami na ulicy, w sklepie albo u znajomych."

http://www.polafilms.pl/PolaFilms/Obcokrajowcy.html

https://www.youtube.com/watch?v=ugoL3XZdXrg

 

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności