”Edith S.” - sztuka Maryse Wolinski

19/03/2016 - 18:00

”Edith S.” (1 godz.10 min.) - sztuka Maryse Wolinski

Reżyseria:  Marylin Alasset

Miejsce spektaklu :  Mała Sala Impart, 17 rue Mazowiecka

Sobota 19 marca 2016 o godz. 18.00

 

Géraldine Danon w roli Edith Stein

France Darry w roli Matki Przełożonej, Augusty, Hedwig, Anny

Sébastien Finck w roli Hansa, Ojca Breitlinga, Reinacha

Edith Stein, która wcześniej wstąpiła do Karmelu w Koloni i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża,  w czasie wojny znalazła schronienie w Karmelu w Echt w Holandii. W sierpniu 1942 r. została aresztowana przez Gestapo i deportowana do obozu. Przed opuszczeniem Karmelu, kiedy przygotowuje się do wyjazdu, przed oczami staje jej całe życie i wszystkie osoby, które wywarły  na nie wpływ. (Maryse Wolinski)

Maryse Wolinski jest dziennikarką i pisarzem, autorem około 20 opowiadań i powieści opublikowanych przez Wydawnictwo Seuil : La Mère qui voulait être femme (2008), Au Diable Vauvert ( 2008), la Sibylline (2010), La Passion d’Edith S. (luty 2014). Z jej udziałem powstały także scenariusze do seriali telewizyjnych, jest autorem tekstów piosenek. Współpracowała z Marylin Alasset et Jean-Claude Galotta nad adaptacją jej powieści Le Maître d’amour, która została wystawiona w Maison de la Culture de Grenoble.  Następnie uległa fascynacji Edith Stein, filozof żydowskiego pochodzenia i karmelitance. Poświeciła się badaniom tej enigmatycznej i romantycznej zarazem postaci, postawionej w obliczu wiary i dramatu historii. Owocem tych poszukiwań jest sztuka „Edith S.” oraz powieść „La Passion d’Edith Stein”.

Maryse Wolinski jest laureatką nagrody Aide à l’écriture Beaumarchais-SACD 2013.

Marylin Alasset jest reżyserem, scenografem światła i choreografem. Pracowała z Philippem Minyana (nagroda Académie Française de Théâtre), Maryse Wolinski, Frédéric Maragnani, Catherine Richet (primabalerina Béjarta), i z Jean-Claude Gallotta.

 Wyreżyserowała i zrealizowała scenografię świateł do licznych spektakli choreograficznych w : Théâtre de la Ville,  Café de la danse,  Théâtre du Rond Point, au Phénix, w centrum choreograficznym w Grenoble i na scenach międzynarodowych (szczególnie dla  Alliances Françaises w Plovdiv i Bombaju).

 

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności