Paryż kandydatem do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku

Paryż kandyduje do organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 roku. Komitet przygotowujący kandydaturę Paryża do organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 roku rozpoczął właśnie oficjalną międzynarodową kampanię promocyjną. Z wieży Eiffla, na której rozbłysło hasło kampanii „Venez partager” / „Made for sharing” Francja wysłała jasny sygnał do wszystkich krajów świata: Paryż 2024 pragnie nieść przesłanie o dzieleniu się, o dialogu i otwartości.

8 lutego, na 217 dni przed głosowaniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które odbędzie się w Limie 13 września, Minister Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego, Jean-Marc Ayrault spotkał się, w obecności Thierry’ego Braillard’a, Sekretarza Stanu ds. Sportu i Anne Hidalgo, Mera Paryża oraz przewodniczącej grupy C40 (organizacji największych metropolii świata działających na rzecz ochrony klimatu), z osobami kierującymi komitetem przygotowującym kandydaturę stolicy do organizacji Igrzysk Olimpijskich.

Po przedstawieniu szczegółów koncepcji tego przedsięwzięcia, które ma umożliwić przeprowadzenie konkurencji sportowych w samym sercu miasta, członkowie delegacji opowiedzieli o francuskim umiłowaniu idei olimpijskiej, wnioskach wyciągniętych z działań podejmowanych w latach poprzednich, a także o trosce Francji o pielęgnowanie międzynarodowego ruchu olimpijskiego i jego dziedzictwa.

Projekt Paryż 2024 stanowi priorytet dla naszego rządu, oświadczył Jean-Marc Ayrault, Minister Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. Francja szczyci się długą tradycją przyjmowania i organizowania międzynarodowych imprez sportowych, posiada także wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Pragniemy być gospodarzami Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, największego wydarzenia sportowego w skali całego świata, które powinno mieć charakter widowiskowy, radosny, masowy oraz wyrażać pasję do sportu i zaangażowanie. To obietnica osób skupionych wokół projektu Paryż 2024 i całej Francji.”

Kandydatura Paryża ma wsparcie 77% społeczeństwa (badanie opinii przeprowadzone w październiku ub. r. przez TNS Sofres), władz państwowych, świata biznesu i licznych organizacji pozarządowych. Niedawno Francja udowodniła, że jest w stanie z powodzeniem przeprowadzić największe imprezy sportowe (Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2016, Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn), przy jednoczesnym zachowaniu radosnego i popularnego charakteru tych wydarzeń, a także przy zapewnieniu bezpieczeństwa, mimo złożonej sytuacji międzynarodowej.

Wyjątkowe dziedzictwo architektoniczne i kulturalne, ogromna gościnność i doświadczenie sprawiły, że Paryż i Francja są najchętniej wybieranymi kierunkami podróży przez turystów z całego świata. Jeśli organizacja Igrzysk Olimpijskich zostanie przyznana Paryżowi, miasto przekształci się w prawdziwe miasteczko olimpijskie. Wiele konkurencji olimpijskich będzie rozgrywanych w symbolicznych miejscach np. w pobliżu Wieży Eiffla, Pałacu Inwalidów, Pól Elizejskich czy Pałacu w Wersalu, upamiętniając jednocześnie stulecie Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w stolicy Francji w roku 1924.

Ponadto, nawiązując do historycznego Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu zawartego w 2015 r., Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 będą charakteryzowały się zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla o 55% w porównaniu z Igrzyskami zorganizowanymi w Londynie w 2012 r. i w Rio w ub. roku.

95% obiektów potrzebnych do organizacji Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 już istnieje. Budynki do skonstruowania, przede wszystkim miasteczko dla lekkoatletów i dla mediów, po zakończeniu zawodów sportowych zostaną przekształcone w nową eko-dzielnicę ze szkołami, placówkami handlowymi i różnorodnymi lokalami mieszkalnymi. Dodatkowe inwestycje w infrastrukturę będą skoncentrowane na zaspokajaniu lokalnych potrzeb (mieszkania, lokalne obiekty sportowe, przejścia dla pieszych).

Włączając się do międzynarodowej kampanii promocyjnej Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z francuską szkołą podstawową w Warszawie, nakręciła film z udziałem Ambasadora Francji Pierre’a Lévy’ego oraz uczniami szkoły. Zachęcamy wszystkie zainteresowane redakcje do wykorzystania tego filmu w komunikacji na temat kandydatury Paryża. Film jest dostępny pod linkiem https://youtu.be/0BeNiid5964 Można go rozpowszechniać bezpłatnie.

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności