PANAME - Julián Ramírez García

Paname to projekt fotograficzny, który miał swoją premierę w postaci wystawy 9 maja 2014 roku w siedzibie Alliance Francaise Łódź. Prace sprzed 5 lat z najnowszym zbiorem łączy nie tylko tytuł wystawy, ale również linia graficzna i koncept. Fotografując ponownie skupiłem się na historii Paryża i jego ikonicznych lokalizacjach.

09/05/2019 - 19:00

Intymne i nostalgiczne spojrzenie na Paryż

Artysta fotograf: Julián Ramírez García
Kostarykański artysta multimedialny o kolumbijskich korzeniach, dla którego od lat 90 fotografia jest ulubioną formą wyrazu i realizacji artystycznych założeń. Miłośnik Francji zafascynowany Paryżem, w którym miał okazję mieszkać i przywilej wielokrotnie odwiedzać.

fb: https://www.facebook.com/artejrg/

 

Opis wystawy:

Paname to projekt fotograficzny, który miał swoją premierę w postaci wystawy 9 maja 2014 roku w siedzibie Alliance Francaise Łódź. Prace sprzed 5 lat z najnowszym zbiorem łączy nie tylko tytuł wystawy, ale również linia graficzna i koncept. Fotografując ponownie skupiłem się na historii Paryża i jego ikonicznych lokalizacjach.

W czasie gdy przed laty mieszkałem w Paryżu, odkryłem alternatywną nazwę miasta  - „Paname”, która zafascynowała mnie tak mocno, że postanowiłem zgłębić historie z nią związane. Odkryłem, że rodowici Paryżanie odczuwają niezwykle silną więź ze swoim ukochanym miastem. W ten sposób swoją głęboką więź z miastem wyrażało też wielu znanych piosenkarzy śpiewających o Paname, m.in. Leo Ferre.

Moje fotografie są portretem Paryża, który noszą w sercu paryżanie, a także ci, którzy mieli przyjemność przechadzać się jego ulicami odkrywając jego romantyzm, współtworząc związane z nim opowieści, niektóre pełne łez, a niektóre pełne radości, oraz zachwycając się wszystkim tym co ma do zaoferowania, czasami uwielbiane, a czasami wręcz znienawidzone, miasto światła - Paname.

To metropolia, która była świadkiem zarówno wielkich przemian w dziejach ludzkości jak i prostych i spontanicznych przejawów miłości zakochanych par przyciąganych jak magnes przez romantyczną aurę tego historycznego miasta.

Jak mówić o historii sztuki bez wspominania Paname? Jak mówić o tradycjach winiarskich bez wspominania Paname? Jak mówić o gastronomii, nie wspominając Paname? Jak mówić o miłości bez wspominania Paname? Jak rozmawiać o muzyce klasycznej bez wspominania o Paname? Jak rozmawiać o klasykach poezji, nie wspominając o Paname? Jak rozmawiać o zachwycających cmentarzach bez mówienia o Paname? Jak rozmawiać o PANAME bez wspominania o Paryżu?

Paname to słowo używane przez osoby, które urodziły się w Paryżu i to właśnie w ich świat, za pośrednictwem moich zdjęć staram się zabrać moich widzów.

To wycieczka po unikalnym Paryżu – Paryżu Paname – miejscu nostalgicznym i magicznym.

Julián Ramírez García

 

Cel projektu:

Jednym z głównych celów tego projektu wystawienniczego jest uratowanie i rozpowszechnienie tego jakże paryskiego słowa jakim jest Paname za pomocą wykorzystanych w projekcie zdjęć Paryża, które stają się przewodnikiem po mieście i przy współpracy z francuskimi instytucjami, których gościnne przestrzenie pozwolą zwizualizować koncept Paname bezpośredniej publiczności czyli studentom poznającym na co dzień kulturę Francji i język francuski oraz gościom, którzy wezmą udział w wernisażu wystawy i społeczności francuskiej, której temat wydarzenia będzie bliski.

Projekt w bezpośredni sposób nawiązuje do kultury Francji dlatego idealnie wpisuje się w misję instytucji francuskich, które szerzą wiedzę o kulturze Francji i nauczają języka francuskiego na terenie Polski.

 

Ochrona prywatności