Podróż sentymentalna - wernisaż wystawy Andrzeja Cieślika

PODRÓŻ SENTYMENTALNA w akwareli to próba pokazania piękna kraju, który posiada ładne piaszczyste plaże, rzeki, różne krajobrazy górskie.

From 14/12/2018 - 19:00 to 14/01/2019 - 18:00

PODRÓŻ SENTYMENTALNA w akwareli to próba pokazania piękna kraju, który posiada ładne piaszczyste plaże, rzeki, różne krajobrazy górskie. W ponad tysiącletniej historii powstały pamiątki kultury materialnej w postaci zamków obronnych, zagród z domostwami wiejskimi, dworów, pałaców i kościołów. Ważnym dla mnie elementem, a może najważniejszym, jest natura - to ona łączy wszystkie przejawy życia na ziemi. Pamiętajmy o bocianach i żurawiach, które ciągle mają ochotę z nami przebywać, dając nam radość istnienia. Nie zapominajmy o siedzibach wielkich Polaków, w których stworzyli dzieła znane w całym świecie. Dzisiaj są to muzea im poświęcone i ważne ośrodki kultury polskiej. Pielęgnujemy pamięć o najstarszych zabytkach architektury drewnianej. Szanujmy nasze obyczaje i obrzędy, bo to one wyróżniają nas spośród krajów Europy i świata. Ta mała ekspozycja akwarel to ukłon w stronę osób i organizacji, które zajęły się ratowaniem spuścizny narodu polskiego.
Lista krajobrazów i obiektów do namalowania jest nieskończona. Życzę sobie zdrowia i cierpliwości, aby rozpoczęty projekt kontynuować w swojej twórczości i chociaż w niewielkim stopniu oddać atmosferę miejsc, z którymi jestem emocjonalnie związany, ponieważ miały one wpływ na moje życie.
Andrzej Cieślik

ANDRZEJ CIEŚLIK
Rocznik'57. Absolwent jedynego w Polsce Studium Techniki Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 80-tych ubiegłego wieku związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi jako asystent i scenograf przy realizacji przedstawień teatralnych Adama Hanuszkiewicza. Realizator kilkunastu scenografii teatralnych. Od 1980 roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Na koncie artystycznym posiada realizacje kilkudziesięciu koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, wystaw plastycznych, a przede wszystkim nowoczesnych instalacji połączonych z akcjami happeningowymi. W 2010 roku w Łódzkim Domu Kultury odbył się NIE-BENEFIS artysty podsumowujący jego 30-letnią pracę twórczą. Działalność artystyczną łączącą wiele obszarów, tj: malarstwo, przestrzenną instalację, muzykę, taniec i literaturę (własne teksty) można było w formie premierowej obejrzeć w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, pt. COCTAIL DLA DUSZY I CIAŁA. Instalacje realizowane później to formy przestrzenne malowane w sposób witrażowy, przedstawiające klimaty pejzażu nadmorskiego i samego morza - pół żartem i pół serio pokazująca zachody i wschody słońca, plaże, urwiska i wydmy. W 2015 roku Andrzej Cieślik stworzył kolekcję mody męskiej z dzianiny oraz kolekcję teatralną, do której inspiracją stały się żyjątka morskie. Pokazy odbyły się w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i w trakcie Targów Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR w Hali EXPO w Łodzi. Aktualnie jest studentem II roku ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Po realizacjach przestrzennych, łączących malarstwo, rzeźbę, muzykę i taniec, wrócił do malarstwa akwarelowego, którego efektem jest aktualna kolekcja pt. PODRÓŻ SENTYMENTALNA - pejzaże polskie.
Artysta kocha naturę! Na co dzień uprawia ogród kwiatowy i warzywny. W poszukiwaniu ciszy i spokoju wyjeżdża nad morze, bo tam najlepiej odpoczywa.

W programie wernisażu:
- podpisanie umowy współpracy i wymiany kulturalnej pomiędzy Alliance Française w Łodzi a Miejskim Ośrodkiem Kultury w Konstantynowie Łódzkim
- kolędowanie z Ludowym Zespołem NIESIĘCIN i Kapelą Wuja Krzycha

 

 

Patronat medialny:

Ochrona prywatności