« Flaubert we współczesnej literaturze » z udziałem Renaty Lis i Anity Staroń

Instytut Romanistyki UŁ i Dom Literatury zapraszają na spotkanie „Flaubert w literaturze współczesnej” poświęcone twórczości Flauberta i jego wpływowi na literaturę współczesną.

07/03/2018 - 19:00

Według literackiej legendy Flaubert wykrzykuje „Pani Bovary to ja”! Co mógłby mieć przez to na myśli, przekonamy się wkrótce. Ważne, że za nim niezliczeni pisarze i artyści echem powtarzają „Flaubert to my”. Dzieło francuskiego pisarza wywiera nieprzerwanie, od chwili powstania, istotny wpływ na czytelników, a wśród nich – na innych twórców: Franza Kafkę, Henry’ego Jamesa, Vladimira Nabokova, Ernesta Hemingwaya czy Georges’a Pereca. „Flaubert należy do naszych współczesnych”, mówi Anne Herschberg Pierrot. Jak scharakteryzować ten fenomen, niespotykany w przypadku innych pisarzy? Gdzie szukać przyczyn fascynacji autorem, który zmarł blisko 150 lat temu?

O Flaubercie dyskutować będą:

Renata Lis – pisarka i tłumaczka, autorka książek „W lodach Prowansji”, „Bunin na wygnaniu” oraz nominowanej do Nagrody Literackiej Nike parabiografii „Ręka Flauberta”

Anita Staroń – literaturoznawczyni, specjalistka od literatury francuskiej XIX wieku, pracuje w Instytucie Romanistyki UŁ

Tosia Sobczak – absolwentka Instytutu Romanistyki, asystentka w Konsulacie Honorowym Francji w Łodzi

___

Miejsce:
Dom Literatury
ul. Roosevelta 17

Ochrona prywatności