Wieczór Kina Francuskiego w Światowidzie

Serdecznie zapraszamy na kolejny już Wieczór Kina Francuskiego w kinie Światowid, który odbędzie się 22 listopada o 19:00.

22/11/2019 - 19:00
Kino Światowid, ul. 3-Maja 7, Katowice
W piątek 22 listopada o godzinie 19:00 zapraszamy na kolejny WIECZÓR KINA FRANCUSKIEGO, podczas którego zupełnie przedpremierowo pokażemy dwie francuskie produkcje:
 
✓ TAJEMNICA HENRIEGO PICKA 
(Le mystere Henri Pick)
 
reż. Rémi Bezançon
Francja, Belgia 2018 / 100 min
obsada: Fabrice Luchini ("Zakochany Molier", "Martwe wody", "Żona doskonała", "Bliscy nieznajomi "), Camille Cottin ("mamy2mamy") i... Hanna Schygulla (gwiazda filmów R.W. Fassbindera!)
 
Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku. Jest tu coś z ducha Agathy Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków - Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.
 
Przedstawiona intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche'a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.
 
Film Rémiego Bezançona, pokazywany m.in. na Edinburgh International Film Festival, to utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek. 
 
 
 
✓ SYBILLA 
(Sibyl)
reż. Justine Triet
Francja, 2019, 100 min
obsada: Virginie Efira ("Elle"), Adèle Exarchopoulos ("Życie Adeli"), Gaspard Ulliel ("Saint Laurent", "To tylko koniec świata"), Sandra Hüller ("Toni Erdmann")
 
Film prezentowany m.in. na Festival de Cannes i Transatlantyk Festival. Zmęczona pracą jako psychoterapeutka Sybilla postanawia wrócić do swojej pierwszej, jednocześnie największej pasji, jaką jest pisanie. Książka ma być nowym impulsem we wpadającym w monotonię dnia codziennego życiu kobiety.
 
Zanim jednak na dobre zabierze się za realizację swojego planu, w jej gabinecie niespodziewanie pojawia się nowa pacjentka. Jest nią piękna i nieco rozhisteryzowana Margot. Młoda aktorka, będąca u progu kariery, zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ważnego życiowego dylematu. Początkowo sceptycznie nastawiona Sybilla odkrywa, że Margot staje się dla niej źródłem inspiracji. Fascynację od obsesji dzieli tylko jeden krok, zwłaszcza że tytułowa bohaterka coraz bardziej angażuje się w burzliwe życie swojej pacjentki. Ożywają wspomnienia, prowadzące do nieuniknionej konfrontacji z przeszłością.
 
Justine Triet w słodko-gorzkim tonie tworzy opowieść o powikłanych, niejednoznacznych relacjach międzyludzkich. Jest tu też miejsce na dyskusję na temat intymności, moralności czy refleksję nad filmowym medium. Triet mówi, że jedną z jej inspiracji był "Toni Erdmann", którego gwiazda Sandra Hüller wciela się tu w rolę... reżyserki.
 
 
 
Bilety:
 
Dystrybucja filmów w Polsce: Aurora Films

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności