10. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

10. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

Od 22 do 29 maja zapraszamy na jubileuszową 10. edycję PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO! To najlepsza podróż po filmowej Francji tylko w wybranych kinach w Polsce, w Katowicach w kinie Światowid.

From 22/05/2019 - 18:15 to 29/05/2019 - 18:15
Kino Światowid, ul. 3-go Maja 7, Katowice

W dniach 22-29 maja w Katowicach odbedzie się Przegląd Nowego Kina Francuskiego organizowany przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film. W 2019 roku Przegląd obchodzi swoje dziesięciolecie.

Widzowie tegorocznego Przeglądu będą mieli okazję zobaczyć między innymi: francuskiego kandydata do Oskarów 2019 – „Ból” w reż. Emmanuela Finkiela, na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras, największy sukces francuskiego kina w 2018 roku – „Niezatapialnych” w reżyserii Gilles’a Lellouche’a, z Mathieu Amalrikem, Guillaume’em Canetem i Benoît Poelvoorde’em, ostatni film francuskiej reżyserki Agnes Vardy: „Varda według Agnès” czy komedię „Tajemnica Henriego Picka” z Fabrice’em Luchini i Camille Cottin.

 

Daty i miasta Przeglądu :
 
Katowice, kino Światowid, 22-29 maja  -> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Radom, MCSW Elektrownia, 23-30 maja
Szczecin, kino Pionier, 7-13 czerwca
Łódź, kino Charlie, 22-29 maja
Poznań, kino Muza, 10-16 czerwca
Białystok, kino Forum, 27 maja - 2 czerwca
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 24-30 maja
Gdańsk, Klub Żak, 7-13 czerwca
Lublin, Chatka Żaka, 25 maja - 5 czerwca
Zamość, CKF Stylowy, 24-30 maja
Kraków, Kino Pod Baranami, 3-9 czerwca
Warszawa, Kino Muranów, 22-29 maja
 
Bilety do nabycia na seanse w Katowicach w kinie studyjnym Światowid, ul. 3-go Maja 7, Katowice, 32 258 74 32
 
 
 
WYMARZONY (Pupille)
reż. Jeanne Herry
Francja (2018), 107 min
Obsada: Sandrine Kiberlain, Gilles Lellouche, Elodie Bouchez
 
Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę. Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieści o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na Ziemi. 7 nominacji do francuskich Cezarów 2019 między innymi w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz. Cała trójka głównych bohaterów otrzymała nominację w kategorii Najlepszy aktor.
 
 
 
NA ZAWSZE RAZEM (Amanda)
reż. Mikhaël Hers
Francja (2018), 107 min
Obsada: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin
 
Współczesny Paryż. 24 letni David żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczej pracy i ciągle odkłada na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David będzie musiał zaopiekować się małą siostrzenicą. „Na zawsze razem” był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2018. Za rolę w tym filmie Vincent Lacoste otrzymał nominację do nagrody Cezarów 2019 w kategorii Najlepszy aktor.
 
 
NIEZATAPIALNI (Le grand bain)
reż. Gilles Lellouche
Francja, Belgia (2018), 123 min
Obsada: Mathieu Amalric, Guillaume Canet, Benoît Poelvoorde, Virginie Efira
 
Grupa mężczyzn po czterdziestce, u progu kryzysu wieku średniego, tworzy pierwszą w historii męską drużynę pływaków synchronicznych. Pomimo sceptycyzmu i szyderstw otoczenia, z zapałem trenują pod okiem Delphine – byłej gwiazdy wodnego baletu. Razem rozpoczynają niezwykłą przygodę, która pomoże im uporać się z własnymi problemami, podbuduje ich poczucie własnej wartości, a także pozwoli lepiej zrozumieć siebie i innych. Nagrodzona Cezarem przebojowa francuska komedia, która w kinach zgromadziła ponad 4 miliony widzów, stając się jednym z największych hitów roku. 8 nominacji i jedna nagroda Cezara w 2019 roku.
 
 
DOM NAD MORZEM (La villa)
reż. Robert Guédiguian
Francja (2018), 107 min
Obsada: Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan, Anaïs Demoustier
 
W malowniczej zatoce w okolicach Marsylii znajduje się piękna willa. Przy umierającym ojcu gromadzi się trójka jego dorosłych dzieci: Angela, aktorka mieszkająca w Paryżu, Joseph, który przyjeżdża z dziewczyną młodszą od niego o połowę, oraz Armand, który jako jedyny pozostał w Marsylii, aby prowadzić rodzinną restaurację. Rodzinne spotkanie po latach zakłóca pojawienie się niespodziewanych przybyszy z zatopionej łodzi. Film brał udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2017.
 
 
VARDA WEDŁUG AGNES (Varda par Agnès)
reż. Agnès Varda
Francja (2019), 115 min
 
Informacja o śmieci w marcu tego roku 90-letniej ikony kina, prekursorki Nowej Fali, zaskoczyła wszystkich. Najnowszy i niestety ostatni film mistrzyni „Varda według Agnès” ukazuje jej doświadczenia jako reżyserki i jest zaskakującym podsumowaniem jej pracy i stylu, który ewoluował przez dziesięciolecia. Nie jest to typowy filmowy autoportret. To raczej zbiór kontemplacyjnych komentarzy Vardy do jej życia i pracy jako reżyserki, fotografki, instalatorki, prezentowany w sposób nieciągły, wzbogacony rozmowami ze współpracownikami. Varda opowiada o inspiracjach, filmach, fotografiach, instalacjach i obrazach, zdradzając kulisy ich powstania. Przedstawia się jako zbieraczka, która kolekcjonuje obrazy otaczającego świata i przetwarza je w nowatorski sposób. Na idei kolażu oparła zresztą swoją karierę artystki wizualnej. Od zawsze fascynowała się realizmem dokumentalnym, a także zestawieniem fikcyjnych obrazów z rzeczywistością. 
 
 
BÓL (La douleur)
reż. Emmanuel Finkiel
Francja (2017), 126 min
Obsada: Mélanie Thierry, Benoît Magimel, Benjamin Biolay
 
Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża. Na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Francuski kandydat do Oscara 2019, osiem nominacji do nagrody Cezara 2019.
 
 
NA WOJNIE (En guerre)
reż. Stéphane Brizé
Francja (2018), 113 min
Obsada: Vincent Lindon, Mélanie Rover, Jacques Borderie
 
Film reżysera "Miary człowieka" i "Historii pewnego życia".
Laurent Amédéo, pracownik fabryki części samochodowych Perrin Industrie organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich wokół wspólnej walki? 6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.
 
 
BECASSINE
reż. Denis Podalydès
Francja (2017), 104 min
Obsada: Émeline Bayart, Karine Viard, Denis Podalydès
 
Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem. W głównych rolach aktorka i piosenkarka Émeline Bayart, znana między innymi z „Rozumiemy się bez słów”, Karine Viard i Denis Podalydès, aktor prestiżowej Komedii Francuskiej.
 
 
10. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

 

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności