9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Zapraszamy na dziewiątą odsłonę Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film, która odbędzie się w dniach 19-26 kwietnia 2018 w 12 miastach w Polsce.

From 19/04/2018 - 20:00 to 26/04/2018 - 20:00
Kino Światowid, ul. 3-go Maja 7, Katowice

W dniach 19-26 kwietnia 2018  zapraszamy na dziewiątą odsłonę Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film

W programie Przeglądu po raz kolejny znaleźli się zdobywcy Cezarów, najważniejszych nagród filmowych we Francji. W 2018 roku francuska Akademia Filmowa nagrodziła między innymi „120 uderzeń serca (reż. Robin Campillo). Film zdobył rekordową liczbę nominacji i pięć statuetek - za najlepszy film, debiut, rolę drugoplanową, scenariusz, muzykę i montaż.  Kolejny rekordzista to „Do zobaczenia w zaświatach” (reż. Albert Dupontel) -  ta adaptacja powieści Pierre’a Lemaitre’a (nagroda Goncourt w 2013 roku) została nagrodzona aż w ośmiu kategoriach. Widzowie Przeglądu będą mogli obejrzeć również „Barbarę” (reż. Mathieu Almaric). Tegoroczna nagroda Cezara dla najlepszej aktorki trafiła do Jeanne Balibar, odtwórczyni tytułowej roli legendarnej francuskiej piosenkarki, Barbary.  Inne tytuły tegorocznej edycji to między innymi „Paryż i dziewczyna” (reż. Léonor Serraille) - Złota Kamera za najlepszy debiut MFF w Cannes 2017, „Jeannette, dzieciństwo Jeanne d’Arc”  - najnowszy film Bruno Dumonta, który opowieść o francuskiej bohaterce narodowej ubrał w formę musicalu, czy „Isabelle i mężczyźni” w reżyserii Claire Denis z jedną z najlepszych komediowych ról Juliette Binoche.

Daty i miasta Przeglądu :
 
Katowice, kino Światowid, 19-26 kwietnia -> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Radom, MCSW Elektrownia, 20-26 kwietnia
Szczecin, kino Pionier, 27 kwietnia-3 maja
Łódź, kino Charlie, 7-13 maja
Poznań, kino Muza, 7-13 maja
Białystok, kino Forum, 11-17 maja
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 11-17 maja
Gdańsk, Klub Żak, 11-17 maja
Lublin, Chatka Żaka, 11-27 maja
Zamość, CKF Stylowy, 1-8 czerwca
Kraków, Kino Pod Baranami, 4-10 czerwca
Warszawa, Kino Muranów, 19-26 kwietnia
 
Bilety do nabycia na seanse w Katowicach w kinie studyjnym Światowid, ul. 3-go Maja 7, Katowice, 32 258 74 32

UWAGA PROMOCJA! Powołując się na szkołę kursanci AF otrzymają bilety ulgowe w cenie 15 zł.

 
W trakcie przeglądu przewidziano konkurs, do wygrania semestralny kurs j. francuskiego w Alliance Francaise Katowice. Szczegóły już wkrótce. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 26.04 na ostatnim seansie.
 
 
Sponsorzy: Veolia i TV5 Monde
Partnerzy: Aurora films, Against Gravity, Best Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Unifrance
Patroni: Kino, Co jest grane 24, La vie
 
 
Filmy przeglądu:
 
1. Isabelle i mężczyźni (Un beau soleil intérieur)
Reż. Claire Denis, Francja, 2017, 94 min
Obsada: Juliette Binoche, Gerard Depardieu, Valeria Bruni Tedeschi
Isabelle mieszka w Paryżu. Jest rozwiedzioną, samotną matką. Jako kobieta dojrzała wie, czego chce i wie, co sama może zaoferować. Po latach rozczarowujących relacji, po raz kolejny próbuje znaleźć miłość. Chce odszukać tę jedyną, prawdziwą i do końca życia, chociaż chyba już przestała w nią wierzyć. Spotyka na swej drodze nowego mężczyznę, przy którym przeżywa skrajne emocje: od radości i nadziei po zagubienie i smutek.
Nominacja dla Najlepszej Aktorki Cezary 2018
 
2. 120 uderzeń serca  (120 battements par minute)
reż. Robin Campillo, Francja 2016, 143 min
Obsada: Nahuel Perez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
Cezary 2018: Najlepszy film, scenariusz, debiut, aktor drugoplanowy, montaż i muzyka
Dla widzów od 16 lat
 
3. Momo (Momo) 
Reż. Vincent Lobelle, Sébastien Thiéry, Francja 2016, 85 min
Obsada:  Christian Clavier, Catherine Frot, Sébastien Thiery
André i Laurence to bezdzietna para, mieszkająca na cichych przedmieściach Paryża. Wiodą spokojne i raczej nudne życie. Pewnego dnia odkrywają w swoim domu nieproszonego gościa - mówiącego obcym dialektem dziwaka, który oznajmia im, że jest ich synem. André, wierząc, że padli ofiarą pomyłki lub naciągacza, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Natomiast Laurence, w obliczu czegoś tak niewytłumaczalnego, nagle staje się matką, którą nigdy nie była i przyjmuje z otwartymi ramionami swojego odnalezionego syna, a także jego żonę i psa…
 
4. Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc (Jeanette, l’enfance de Jeanne d’Arc),
Reż. Bruno Dumont, Francja 2017, 115 min
Obsada: Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier
Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.
Quinzaine des Réalisateurs Cannes 2017
Karlove Vary 2017
 
5. Paryż i dziewczyna (Jeune femme) 
Reż. Léonor Serraille, Francja 2017, 97 min
Obsada: Laetitia Dosch, Souleymane Seye, Grégoire Monsaingeon
Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.
Złota Kamera za najlepszy debiut MFF w Cannes 2017
 
6. Cierpliwi pacjenci (Patients)
Reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir, Francja 2016, 112 min
Obsada : Pablo Pauly, Soufiane Guerrab, Moussa Mansaly
Wstawać, ubierać się, chodzić, grać w koszykówkę – tych wszystkich czynności Ben nie potrafi wykonywać w chwili, kiedy po ciężkim wypadku trafia do ośrodka rehabilitacyjnego. Jego nowi znajomi to tetraplegicy, paraplegicy, osoby z urazami czaszkowo-mózgowymi... Krótko mówiąc: inwalidzi z najwyższej półki. Razem będą odkrywać, czym jest cierpliwość. Będą walczyć, żartować, drzeć się na siebie, flirtować, a przede wszystkim wspólnie znajdą siły, by na nowo uczyć się życia. „Pacjenci” to historia o ponownych narodzinach, o chaotycznej podróży, na którą składają się zwycięstwa i porażki, łzy i salwy śmiechu oraz, co najważniejsze, spotkania: człowiek nie wraca do zdrowia w samotności.
Film oparty na historii słynnego francuskiego slamera Grand Corps Malade.
4 nominacje do Cezarów 2018
 
7. Barbara (Barbara) 
Reż. Mathieu Amalric, Francja 2017, 98 min
Obsada: Jeanne Balibar, Mathieu Amalric, Vincent Peirani
Mathieu Amalric łączy w „Barbarze” swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie. Bowiem Yves, w którego rolę się wciela, przygotowuje się do nakręcenia fabuły o popularnej francuskiej piosenkarce. Obserwuje Brigitte, aktorkę bardzo sumiennie przygotowującą się do powierzonego jej zadania, i nie jest pewien czy więcej inspiracji czerpie od niej, czy może od samej Barbary.  
Cezar 2018 dla Najlepszej Aktorki
 
8. Sierota (Orpheline)
Reż. Arnaud des Pallières, Francja 2016, 111 min
Obsada: Adèle Haenel, Adèle Exarchopoulos, Solène Rigot, Vega Cuzytek
Portret jednej kobiety na czterech różnych etapach życia. Mała dziewczynka ze wsi bierze udział w tragicznej zabawie w chowanego. Nastolatka miota się od ucieczki do ucieczki i od mężczyzny do mężczyzny, bo wszystko to jest lepsze niż jej smutny dom. Młoda dziewczyna z prowincji przybywa do Paryża, gdzie ociera się o katastrofę. Spełniona kobieta ufa, że przeszłość jej nie dopadnie. Cztery różne aktorki wcielają się w jedną i tę samą postać.
Dla widzów od 16 lat
 
9. Obietnica poranka (La promesse de l'aube)
Reż. Eric Barbier, Francja 2016, 131 min
Obsada: Pierre Niney, Charlotte Gainsbourg, Didier Bourdon
Historia Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów, od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej.  Po wojnie Romain Gary rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. W roli zaborczej matki pisarza niezrównana Charlotte Gainsbourg.
 
10. Do zobaczenia w zaświatach (Au revoir la-haut)
Reż. Albert Dupontel, Francja 2016, 117 min
Obsada: Nahuel Perez Biscayart, Albert Dupontel, Laurent Lafitte
Historia filmu rozpoczyna się tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej, w listopadzie 1918 roku. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, niegdyś wzięty artysta, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.  Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, nie takie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Zemsta będzie słodka – a do tego pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu... 
Cezary 2018: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia
Projekcja tylko w Warszawie (22.04, 18:00)
 
11. Wielki zły lis i inne opowieści (Le grand méchant renard et autres contes)
Reż. Jean Regnaud, Benjamin Renner, Francja 2017, 80 min
Twórcy nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielskiej ciszy i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem, mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę... W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko wydaje się banalnie prosty... W trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową...
Cezar 2018 dla Najlepszego filmu animowanego
Dla dzieci od 5 lat, polski lektor.
Projekcja tylko w Warszawie (21.04, 13:00)
 
9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
 

 

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności