Retransmisja francuskiego spektaklu "Szelmostwa Skapena"

Retransmisja spektakli z Paryża - kino kosmos Katowice

Zapraszamy na retransmisje francuskich spektakli teatralnych do kina Kosmos w Katowicach. W nowym sezonie pokazane zostaną dwa spektakle ze słynnej Comédie-Française w Paryżu. Pokazy w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej Andrzeja Seweryna

16/02/2018 - 18:00
Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice
W nowym sezonie retransmisji teatralnych w kinie Kosmos pokazane zostaną dwa spektakle ze słynnej Comédie-Française w Paryżu. Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej Andrzeja Seweryna. 
 
 
Retransmisja spektaklu kino Kosmos Katowice16 lutego | piątek | godz. 18.00
Szelmostwa Skapena (Les Fourberies de Scapin)
Komedia w trzech aktach (1671)
Molier (Jean Baptiste Poquelin) (1622–1673)
 
Komedia na pograniczu farsy inspirowana motywami z tradycyjnych włoskich sztuk w stylu commedia dell’arte. W sztukach tego stylu, często na wpół improwizowanych, występowała galeria sztandarowych postaci: dwaj ojcowie (często piastujący godności doktora itp.), młodzi zakochani, sprytna służąca, obrotny służący, pyszałek kapitan i inne. Te same postaci znajdziemy w brawurowej komedii Moliera, który swemu przebiegłemu służącemu nadaje imię Skapena.
 
Intryga jest prosta, ale w miarę rozwoju zamienia się w nieuniknione qui pro quo. Dwaj młodzieńcy Oktaw i Leander pod nieobecność swoich ojców zakochują się i żenią z Hiacyntą i Zerbinettą. Obaj poniewczasie uznają, że ojciec nie spojrzy łaskawym okiem na decyzję syna i wzywają na pomoc służącego Leandra – Skapena. Ten, dzięki licznym sztuczkom, łgarstwom i oszustwom, wydobywa młodzieńców z kłopotów, ale szczęśliwy finał jest możliwy głownie dzięki temu, że ostatecznie okazuje się, że dziewczęta są zaginionymi córkami obu ojców. Oczywiście na szczęście okazuje się, że żona Oktawa jest siostrą Leandra, a ukochana Leandra – siostrą Oktawa. Spektakl wyreżyserował Denis Podalydès, którego interpretację „Cyrana de Bergerac” także oglądamy w cyklu transmisji z Comédie-Française.
 
 
 
19 kwietnia | czwartek | 18:00
Fircyk utemperowany | Le Petit-Maître corrigé
komedia
Pierre de Marivaux (1688–1763)
 
Pierre de Marivaux uważany jest za jednego z najważniejszych dramaturgów francuskich XVIII wieku. Napisał łącznie około 40 sztuk, ale do naszych czasów na scenach przetrwały nieliczne. Dziś okazuje się, że potrafią zabrzmieć bardzo współcześnie. Pojęcie „fircyka” może wydawać się dla nas obce, ale przecież i dziś znamy lub widzimy młodzieńców, których pretensjonalne maniery działają nam na nerwy i dla których, to co modne, na topie i trendy są jedynym przewodnikiem życia. Clément Hervieu-Léger ożywia sztukę Marivaux, która nie była prezentowana w Comédie-Française od czasu swej premiery w 1734 roku. Reżyser, który wcześniej przygotował na francuskiej scenie narodowej „Mizantropa”, zauważa, że język w „Fircyku utemperowanym” jest dużo prostszy i bardziej naturalny, niż w innych sztukach Marivaux, a jednocześnie utwór jest pełen wyrafinowanego humoru.
 
Sztuka opowiada historię młodego paryżanina Rosimonda. Jego rodzice znaleźli dla niego dobrą partię w osobie córki hrabiego, Hortensji. Ale kiedy piękny młodzieniec pojawia się domu hrabiego jego wielkomiejskie maniery i pojęcia sprawiają, że zupełnie nie pasuje do narzeczonej i jej rodziny. Z tego samego powodu Hortensja nie potrafi otworzyć serca na jego zabiegi. Potrzeba pomocy służącego i pokojówki oraz błyskotliwej intrygi w celu ukarania pychy młodziana, aby wszystko – jak to w komedii – skończyło się dobrze.
 
Bilety: 32 zł
 
 
Retransmisja spektakli z Paryża kino Kosmos Katowice
 
 

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności