Retransmisja spektaklu "Romeo i Julia"

Spektakl Romeo i Julia

27 stycznia w kinie Kosmos rozpoczyna się nowy cykl retransmisji z Comédie-Française w Paryżu. Patronat honorowy nad cyklem pokazów w Polsce objął aktor związany ze słynną francuską sceną - Andrzej Seweryn, partnerem wydarzenia jest również Alliance Francaise Katowice. W programie pierwszego spotkania "Romeo i Julia".

27/01/2017 - 19:00
Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66, Katowice

Legendarny dramat światowego repertuaru po setkach lat, jaki upłyną od jego napisania i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany stał się wcieleniem historii miłości absolutnej. Jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego „Romeo i Julia” jest zwykle sprowadzany. Zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.

„Wytwory zbiorowej wyobraźni dotyczące znanego repertuaru fascynują mnie” – komentuje Éric Ruf. Próbując zrozumieć przyczyny romantycznej wizji dramatu, odkrył „coś w rodzaju ducha zabawy, mit, tak obecny w umysłach ludzi, że stał się samonapędzającym i koncentrującym się na sobie”. Rzeczywiście, ta tragedia, która zawiera kilka uroczych momentów komediowych to gra kontrastów, przeciwstawiająca naiwność miłości nastolatków nienawiści napędzającej przemoc między Montekimi i Capulettimi. Jednak głębszy sens często nam umyka. Usytuowanie akcji pod palącym słońcem południa Włoch, w części świata, gdzie otaczające ubóstwo uwypuklało bogactwo nielicznych, gdzie odrapane ściany świadczyło o utraconej świetności i gdzie irracjonalne lęki i powszechne przesądy pozostawały wciąż żywe, pomaga reżyserowi ukazać niezwykłe bogactwo języka Szekspira w całej jego szorstkości, bujności i dosadnym humorem. Francuski przekład sztuki jest dziełem François-Victora Hugo, syna sławnego pisarza, Wiktora Hugo.

 

W kolejnych miesiącach w cyklu retransmisji zaplanowano pokazy spektakli „Mizantrop” wg tekstu Moliera oraz komedia bohaterska Edmonda Rostanda „Cyrano de Bergerac”.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Romeo i Julia

Kraj, rok: Francja, 2016
Reżyseria: Éric Ruf
Producent: La Comédie-Française
Obsada: Suliane Brahim, Jérémy Lopez, Christian Gonon, Pierre Louis-Calixte
Czas trwania: 165 min.
Bilety: 32 / 28 / 24 zł dla grup zorganizowanych > 10 os.

Szczegóły: http://kosmos.katowice.pl/repertuar/romeo-i-julia-spektakl/

 

Spekatakl Romeo i Julia

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności