7. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN

Zapraszamy do kinoteatru Rialto na wieczór francuski oraz włoski organizowany w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN

19/10/2016 - 20:00
20/10/2016 - 20:00
Kinoteatr Rialto

Wieczór francuski - 7. RegioFun: Georges Melies ożywia sny

W środowy wieczór na ekranie kinoteatru Rialto zobaczymy autorski wybór filmów, które ukażą wszechstronność Georges’a Mélièsa. Seansom towarzyszyć będzie historyczno-filmowy komentarz praprawnuczki reżysera Marie Hélène Lehérissey, która dziś opiekuje się dorobkiem pradziadka, oraz akompaniament jego prapraprawnuka Lawrence’a Lehérisseya.
To jedno z wydarzeń specjalnych przygotowanych przez Filmotekę Śląską, poświęcone seansom kinematograficznym Georges’a Mélièsa, którego historia ulokowała wśród pierwszych geniuszy kina, patrona wszystkich wizjonerów i eksperymentatorów, poszerzających możliwości obrazu filmowego. Méliès utrwalił się w pamięci kinomanów jako miłośnik sztuki prestidigitatorskiej, któremu udało się przenieść seanse iluzji na ekran. Jego pełne rozmachu opowieści powstawały w specjalnie zbudowanych halach produkcyjnych, wyposażonych w rozmaite urządzenia, szklane dachy i precyzyjnie zaprojektowane systemy oświetlenia.
Pomimo iż nazwisko Mélièsa jednoznacznie kojarzy się z numerami iluzjonistycznymi, nie był to jedyny gatunek uprawiany przez niego. W archiwum artysty znajdują się także filmy fantastycznonaukowe, baśnie, aktualności, dramaty polityczne, filmy przygodowe, a nawet filmy reklamowe. Niejednokrotnie kinematograf w rękach Mélièsa zamieniał się w narzędzie do komentowania bieżących wydarzeń politycznych i społecznych.

W repertuarze:
śr., 19 października 2016 - 20:00
15 zł

Wieczór włoski - 7. RegioFun: Assunta Spina

Drugiego wieczoru poświęconego klasyce filmowej przypomnimy celuloidową perłę z włoskiego archiwum filmowego ‒ zapis tętniącego życiem Neapolu w początkach XX w. „Assunta Spina” należy do najcenniejszych włoskich filmów ery niemej ‒ stanowi jedyne kompletne dzieło będące przykładem bardzo popularnych w początkach XX w. ekranizacji realistycznych dramatów. Dla wszystkich miłośników włoskiej kultury i magii dawnego kina. Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnego pianisty Antonio Coppoli.
Na ekranie oglądamy malownicze uliczki, stragany, miejscowe sklepiki, na których tle toczy się historia miłosnego trójkąta. Bierze w niej udział piękna Assunta Spina ‒ właścicielka lokalnej pralni ‒ oraz dwóch zakochanych w niej mężczyzn. Film kipi od emocji. Twórcy porzucili salonowy kostium, nadmiernie egzaltowanych bohaterów na rzecz większego realizmu i nowocześniejszej estetyki.

W repertuarze:
czw., 20 października 2016 - 20:00
15 zł

Wieczór francuski Rialto
Wieczór włoski Rialto

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności