Kino Klub

Projekcja filmu "Dzisiaj"
Kino Klub Aujourd'hui

Zapraszamy na kolejny wieczór filmowy w pubie Eureka! Tym razem szykujemy projekcję francusko- senegalskiej produkcji pt. « Dzisiaj », reżyserstwa Alain Gomisa.

20/05/2016 - 20:00
Pub Eureka, ul. Św. Jacka 1A à Katowice
 
Zapraszamy na kolejny wieczór filmowy w pubie Eureka! Tym razem szykujemy projekcję francusko- senegalskiej produkcji pt. « Dzisiaj », reżyserstwa Alain Gomisa.
Projekcja odbędzie się w języku francuskim z polskimi napisami. 
 
"Melodyjny film Alaina Gomisa jest nietypowo pogodną nie-zachodnią medytacją nad nieuchronnością śmierci." chihiro.blox.pl
 
„Dzisiaj" pokazuje ostatni dzień z życia Satché (Saul Williams), młodego Senegalczyka mieszkającego w USA, który powraca do rodzinnego kraju, aby umrzeć. W jednej z pierwszych scen widzimy Satché siedzącego w pokoju ze starszyzną, która ogłasza ostatni dzień jego życia. Nie dostaje konkretnego powodu, oprócz tego, że „został wybrany". Jednak przyczyna nie jest tutaj istotna, bo śmierć każdego człowieka jest nieuniknioną koleją rzeczy. Jednym z przesłań filmu jest to, że każdy z nas pewnego dnia „zatrzyma się", nie kończąc tego, co zaczął. Ten głęboki i filozoficzny obraz, próbuje uchwycić ostatni dzień życia umierającego człowieka i jego walkę w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju. Satché Porusza przy tym nie tylko kwestie przemijania, ale także wyobcowania 'bezdomnego' emigranta. Ten przesycony atmosferą „ghost story" to wzruszająca i przejmująca poezja filmowa.
 
 
Nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2012. Zwycięzca FESPACO z 2013 roku, odbywającego się w Wagadugu (Burkina Faso), najważniejszego festiwalu filmów afrykańskich.
 
Projekcja odbędzie się w języku francuskim z polskimi napisami, w piątek 20 maja o godzinie 20 w pubie Eureka.
 
Kino Klub Aujourd'hui

Dodaj komentarz