VI Edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

VI Edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

Zapraszamy na VI Edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, organizowaną przez Institut Français de Pologne i Gutek Film. Projekcje filmowe odbędą się od 13 do 17 maja 2015 w kinie Światowid w Katowicach.

From 13/05/2015 - 17:00 to 17/05/2015 - 18:00
Kino Światowid, 3 Maja 7, Katowice

VI Edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

Projekcje filmowe, organizowane przez Institut Français de Pologne i Gutek film, odbędą się od 13 do 17 maja 2015 w kinie Światowid w Katowicach.

Program:
13.05 (środa), godz. 17.00 - „Dziennik panny służącej”
13.05 (środa), godz. 18.45 - „Une nouvelle amie”
14.05 (czwartek), godz. 17.00 - „Markiza Angelika”
14.05 (czwartek), godz. 18.45 - „Prawda o Lulu”
15.05 (piątek), godz. 17.00 - „Francuski minister”
15.05 (piątek), godz. 18.45 - „Kot rabina”
16.05 (sobota), godz.16.30 - „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”
17.05 (niedziela), godz. 16.30 - „Dmuchawce

Rezerwacji oraz zakupu biletów prosimy dokonywać bezpośrednio w kinie Światowid: http://www.swiatowid.katowice.pl/

 

VI Edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

 

 

Opis filmów:

1. „Dziennik panny służącej” (Journal d’une femme de chambre)

Gatunek: dramat
Produkcja: Francja / Belgia
Reż.: Benoit Jacquot
Obsada: Léa Seydoux, Vincent Lindon, Clotilde Mollet, Hervé Pierre, Mélodie Valemberg, Patrick D'Assumçao, Vincent Lacoste, Joséphine Derenne, Dominique Reymond

Léa Seydoux w nominowanej do Złotego Niedźwiedzia adaptacji skandalizującej powieści z przełomu XIX i XX wieku. Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód. W poprzednich kultowych ekranizacjach Jean Renoira i Luisa Buñuela w roli zmysłowej pokojówki oglądaliśmy niekwestionowane gwiazdy europejskiego kina Paulette Goddard i  Jeanne Moreau; tym razem w tytułową bohaterkę wcieliła się hipnotyzująca Lea Seydoux - laureatka Złotej Palmy w Cannes za „Życie Adeli rozdział 1 i 2”.

 

Nowa dziewczyna - film2. „Nowa dziewczyna” (Une nouvelle amie)

Gatunek: thriller/dramat/komedia
Produkcja: Francja 2014
Reżyseria i scenariusz: François Ozon
Obsada: Romain Duris, Anaïs Demoustier, Raphaël Personnaz, Michèle Raingeval, Aurore Clément

BLISKO PÓŁ MILIONA WIDZÓW WE FRANCJI!

Nowy film François Ozona – twórcy hitu „8 kobiet” oraz dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes („Młoda i piękna”, „Basen”) zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz („U niej w domu”). W rolach głównych francuski amant – Romain Duris („Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Smak życia”) oraz Anaïs Demoustier – gwiazda głośnego „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Nowa produkcja Ozona została uhonorowana Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian oraz zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Ruth Rendell. Jedną z poprzednich książek autorki zekranizował Pedro Almodóvar („Drżące ciało”).

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

 

Les Garçons et Guillaume, à table ! - film3. „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table !)

Reż. Guillaume Galienne
Francja 2013, 87 min
Obsada: Guillaume Gallienne, André Marcon, Françoise Fabian, Nanou, Garcia i Diane Kruger

Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem zarówno wśród publiczności jak i wśród krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière. "Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: "Całuję cię, moja droga". Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień."

 

Markiza Angelika - film4. „Markiza Angelika” (Angélique),

Reż.: Ariel Zeïtoun
Francja 2013, 113 min
Obsada: Nora Arnezeder, Gérard Lanvin, Tomer Sisley, David Kross

Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia, że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los. Gdy mający ochotę zawładnąć ogromnym majątkiem hrabiego de Peyrac król Ludwik XIV oskarża go o herezję, Angelika zrobi wszystko, by uratować męża przed śmiercią. Adaptacja powieści Anne Golon.

 

5. „Prawda o Lulu” (Lulu, femme nue)

Reż. Solveig Anspach
Francja 2014, 87 min
Obsada: Karin Viard, Bouli Lanners, Claude Gensac, Pascal Demolon, Corinne Masiero

Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.

 

Francuski minister - film6. „Francuski minister” (Quai d’Orsay)

Reż. Bertrand Tavernier
Francja 2013, 113 min
Obsada: Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup, Anaïs Demoustier, Julie Gayet

Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra. Ekranizacja komiksu Christophe’a Blaina i Abela Lanzaca

 

Kot Rabina7. „Kot rabina” (Le chat du rabbin)

Reż. Joann Sfar
Francja 2011, 89 min

Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Zaprzyjaźnia się jednak z rosyjskim malarzem, z którym wyrusza na poszukiwanie mitycznej Jerozolimy zamieszkanej przez czarnoskórych Żydów… Adaptacja komiksu Joanna Sfara.

 

Dmuchawce - film8. „Dmuchawce” (Du vent dans mes mollets)

Reż. Carine Tardieu
Francja 2012, 89 min
Obsada: Agnès Jaoui, Denis Podalydès, Isabelle Carré, Isabella Rossellini, Juliette Gombert, Anna Lemarchand

Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki. W dodatku na urodziny dziewczynki przychodzi tylko jeden gość: Valérie… Adaptacja komiksu Raphaële Moussafir.

Dodaj komentarz

Ochrona prywatności